ARKIV 2006 XC AKTIVITETER - NYHETER - TIPS
Linker til andre internettsider kan, ettersom tiden går, falle ut pga endringer...
        Godt Nytt
    Fridistanse År !

    

              
=NIMBUS=

Søndag 31.12: Elegant


                


Årets julekort fra Advance er ankommet. Flott kort men det er frimerket på konvolutten (bildet) som stjeler oppmerksomheten!


                                                                
=NIMBUS=


Fredag 29.12: Mer Magic FR3 (Comp. vinge)

Nikolas van Etten:

"Hei!
Såg at du hadde hatt nærkontakt med Bruce si heilt fantastiske vinge - Magic FR3. Vinga er faktisk snart på veg til Norge (kjem rett over nyttår) og kjem til å henge over Rolf Dale neste sesong.
Til tross for det svært høge sideforholdet så seier både Bruce og samtlige som har prøvd vinga at ho er lettare samt sikrare å fly enn f.eks. FR2 som var kjent for å vere ei sikker konk-vinge.

Mvh,
Nikolas"

http://www.airwave.no/

 

=NIMBUS=


Torsdag 28.12: Ønsker og tanker

Lars Sletten ( www.flayhay.com ) : "Ønsker og tanker for et hærlig og flysikkert nytt år i 2007"
 

=NIMBUS=


Onsdag 27.12: Video

Video av tandem PG turen med 91 åringen (UK)


Ny PG-klubb på gang

Sakset fra www.pghallingdal.com/ : "Onsdag 20. desember 2006 hadde vi stiftelsesmøte for Hallingdal Paragliderklubb!"
 

=NIMBUS=


Tirsdag 26.12: Rå vinge!

Hadde fornøyelsen av å fly sammen med Bruce Goldsmith i Gourdon i november. Vel, for det meste under ham for å være helt korrekt! Han fløy en proto av Airwave FR 3. Bare synet av den vingen gav meg bortimot løs mage. Utlagt aspect ratio 8... En vinge for svært få eller kanskje den ikke blir så vanskelig å "hændle" som den ser ut som?

Les mer ► Magic FR Series - Inntrykk fra testflyving


PPG nisser

http://www.parafun.be/movies/kerst2006.wmv

(Tips: Øystein Krogh)
 

=NIMBUS=





God Jul

 ønskes alle lesere av Fridistanse.no
 
 =NIMBUS=








 


Lørdag 23.12: "Grevinnen og hovmesteren" , nå på Prekestolen!

I kveld (lille-julaften) gikk som vanlig "Grevinnen og hovmesteren" på NRK TV 1. Stadig færre ting holdes hellig og heller ikke denne sketsjen har sluppet unna.
Hvordan ville det se ut hvis hovmesteren snublet på Prekestolen?
 

=NIMBUS=


Torsdag 21.12: Sprøtt!

YouTube - "If programmers have make a plane"

(Kilde: Oz Report)
 

=NIMBUS=


Onsdag 20.12: Ny flysesong i emning

Hurra, i morgen "snur" sola og vi går mot lysere tider! Det er sikkert barnslig men jeg kan ikke fri meg fra å fryde meg over dette enkle faktum.


Dagens heading

Foto fra en av 2006 sesongens fridistanse høydepunkter. Fire på bildet (fra venstre 1. Hans Olav - 3. Børre - 5. Roar - 7. Arne Kristian) knekte 7. mai sin personlige 100 km barriere fra Kråbøl (Øyer) . Ikke rart stemningen var god selv om det ble veldig seint før vi var tilbake ved utgangspunktet!


=NIMBUS=


Mandag 18.12: Eldste med tandem PG

Rekorden er nå 91 år i Storbritannia. Hva er den i Norge?

Yorkshire Post Today - "Paraglider, 91, takes off for a flight fantastic"
 

=NIMBUS=


Lørdag 16.12: Mer om de nye rekordene

Sky Control - "Three Paragliding World Records broken in one epic flying day"


Å fly..

"Nothing will ever equal that moment of exhilaration which filled my whole being when I felt myself flying away from the earth. It was not mere pleasure; it was perfect bliss..."

— Prof. Jacques Alexandre Cesare Charles

 

=NIMBUS=


Torsdag 14.12: Å havne i farlig spiral

Paraglideren blir stadig raskere og mer lettflydd. Prisen vi betaler for denne ut-viklingen er uheldige flykarakteristika i visse situasjoner, som f.eks harde 360`ier. Vingen kan "låse" seg og bli vanskelig å få ut av spiralen. Dette gjelder ikke bare de mest avanserte vingene. Diskusjonsstrengen og artikkelen gir en inngående forklaring på problemet:

ParaglidingForum - "Why experienced pilots don't recover from locked spiral dive"

Cross country Magazine/Icaristics - Bruce Goldsmith: "The Death Spiral"
 

=NIMBUS=


Onsdag 13.12: Skadefryd

Mail fra Bjørn Hammer. De verste smellene er ikke med her og takk for det. Ikke noe ok å le av at andre skader seg ille.

"
Dette er vel en snaddervideo for alle pg-piloter. Her kan dere le lenge, høyt og med skadefryd :) .

http://youtube.com/watch?v=VIvN40sAuZk

- Bjørn"
 

=NIMBUS=


Tirsdag 12.12: Hvilken vinge?

Jeg skrev i går at brødrene
Urban og Aljaž Valic fløy Mac Para Intox  da de satte rekordene i Sør-Afrika, det er nemlig vingen som er oppgitt i logginga av turene. Har fått tips om at de fløy Mac Para Magus 5. Hva er riktig? Ikke vet jeg, langt flydd uansett!

Les mer ► Mac Paras hj.side - "Hunting for new records in South Africa"
 

=NIMBUS=


Mandag 11.12: Nye verdensrekorder satt i Sør-Afrika

Ifølge Oz Report satte Urban og Aljaž Valic sist torsdag (07.12.)  nye verdens-rekorder for PG i henholdsvis deklarert mål (368 km) og fridistanse (ca 425 km). Begge fløy Mac Para Intox.

Fridistansen er vel i grenseland mht "1 % forbedring-regelen" i og med at den gjeldende rekorden  til Will Gadd er på 423 km?

Samme dag ble det også satt ny fridistanserekord for PG tandem på 356,2 km. Pilot og passasjer var henholdsvis Richard Westgate  og Bibby Phil med en
Gradient Golden Bi  

Les mer ►
Setting paraglider records in South Africa (Oz Report)
                 The other paragliding world record set in South Africa (Oz Report)


Luftig i Alpene - video

http://www.parafun.be/movies/other/spaelti.wmv


(Tips: Leif Inge Dokken)
 

=NIMBUS=


Søndag 10.12: Parasailor Spinnakers - holy spinnakers!

Paraglidervinge i uvant bruksområde
 

=NIMBUS=


Fredag 08.12: Ei vinteruke i Gréolières

26. nov - 03. des hadde jeg Gréolières i Sør-Frankrike som base for flyving. Landsbyen ligger bare en knapp times kjøretur fra flyplassen i Nice.

Foranledningen var en artikkel jeg hadde lest i Cross Country Magazine # 73 (Febr/March-2001) der Bob Drury i detalj forklarer hvor bra dette området fungerer for vinterflyving. Dessverre traff jeg ikke Bob, han var visstnok i Peru!  Vanligvis holder han til i Cipieres  et par km fra Gréolières.

I tillegg har jeg jo fulgt med i Loggboka når svenske og norske piloter har flydd her.

   

    Nedre start på Gourdon. (©Frode Halse)

Min tidligere erfaring fra denne delen av Frankrike er mange opphold i St Andre på 90-tallet, første gang -92, og alltid i sept/okt. Denne gangen var det spennende å prøve dette mer kystnære området, og seinere på året. Ville det virkelig funke så bra som Bob påstod?

Bor man i Gréolières er man bare ca en halv time unna startene for de tre beste (?) flystedene i området. Man kan enten gå opp til "300 m starten" over landsbyen (ja, høydeforskjellen er 300 m!), eller sitte på opp i shuttle (Pierres jeep) når den går dit, eller til "700 m starten" på toppen av Mt. Cheiron.

Eller man kjører til starten i Gourdon. Den ligger nærmere kysten og er smekkfull av piloter. Det foregår mye testing av protoer der, ikke så rart ettersom Bruce Goldsmith (Airwave) bor i Grasse like ved og Ozone har sitt utviklingssenter der.

Tredje alternativ er Col de Bleine som er fjellkjeden bak Mt. Cheiron. Kanskje Frankrikes beste startsted for rekordlange fridistanser? Det er iallefall flydd mange ekstremt lange turer herfra, f.eks Bruce Goldsmith sin  i april: Bruce Goldsmith - 2006.04.22. - OLC Loggbok

November er flymessig områdets dårligste vintermåned så jeg var nok heldig. Fløy på alle tre steder og hadde full klaff unntatt i Gréolières hvor jeg ikke kom meg avgårde. Ble totalt drøye 6 timer rein termikkflyving med typisk 1-2-3 m/s bobler med innslag av sjeldne 4-5`ere. Kunne fløyet mer men var jo ikke kommet dit for forlengete skliturer, nøyde meg med indrefileten...

Jeg fikk kjørt meg i nyvingen Omega 7, både kloring i marginale forhold og "juling" i turbulens. Den var bare suveren å skru med, så ut til å gli meget godt i forhold til protoer og andre høyytere men er også hakket mer krevende enn sin forgjenger O6. Det kjente jeg da den totalfrontet litt stygt. Mye energi på avveie gitt!

En stor takk til Fredrik Gustafsson som viste meg rundt de første par dagene før han reiste hjem til Åre. Fredrik er pg-instruktør og fotograf.
Hjemmeside: http://www.carpe-diem.se/

Jeg bodde i såkalt selfcatering leilighet hos Ben og Karen Moss, et hyggelig ungt engelsk ektepar. Ben flyr PG. Stedet deres heter Gîte du Cheiron.
Hjemmeside: http://www.giteinthesun.com/ 


For mer detaljer, les Loggboka for turene: Frode Halse - Turer - 2006
 

=NIMBUS=


Torsdag 07.12: Lev i dag!

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover."
-- Mark Twain


GPS

Hvilke muligheter!

Explosion of GPS mapping tools and web sites
 

=NIMBUS=


Onsdag 06.12: Bildefilm

www.boiesen.net ligger bildefilm fra 2006 sesongen,
laget med Still Life og iMovie HD: Bildefilm 2006 (22 MB)


Iransk paragliding

http://iranparagliding.blogfa.com/post-3.aspx
 

=NIMBUS=


Tirsdag 05.12: Kjempehyggelig

OPKs sesongavslutning på Josefine
(Oslo) i går stod så absolutt til de skyhøye forventningene.

Aller først dreide det seg om premier.

Vi fikk pr videokanon se en smakfull presentasjon av de 10 høyest plasserte bildene i Fri Flukts fotokonkurranse.
Vinneren ble Stein Olsen. Vinnerbildet (FriFlukt.no)


Så kommenterte og oppsummerte Frode Halse (admin) FDL 2006 PG fra 10. plass og oppover. Han fortalte avslutningsvis hvordan rekkefølgen for de to øverste ble avgjort på fridistansen Arne Kristian Boiesen og han selv fløy sammen så seint som 13. august. En meget spesiell situasjon!

  
  
   Frode Halse(2.), Arne Kristian Boiesen(1.) og Tom Salamonsen(3.) har fått
   utdelt pokalene fra Louise Crandal.
  
 (©Christer Bonde)


Vinneren Arne Kristian Boiesen fikk overlevert Vandretrofeet for FDL PG av Frode Graff. Nå har altså fire piloter (bildet) et napp hver i ølseidelen .

  

   Frode Halse (2003), Arne Kristian Boiesen (2006), Frode Graff (2005) og Tor
   Erik Stranna(2004)

  

Deretter ble Årets vinner i Kongelig Norske Trælanding Piloters Lands-phorcening kåret, nemlig Frode Hofset. Premien? Et tre selvfølgelig!

  

   En lattermild Frode Hofset mottar det 25 år gamle bonsai-treet fra Tor Smaaland.
   
(©Christer Bonde)     
 

Dermed var det klart for hovedattraksjonen, Louise Crandal med lysbildeshow der hun på en interessant og humoristisk måte fortalte hvordan hun begynte å fly sammen med fugler og hvordan hun etterhvert trener opp ei steppeørn (Kozak) til å fly sammen med seg og faktisk lande på armen sin for matpauser mens hun flyr!
Et meget engasjerende show med høy bildekvalitet.

Etter en kort pause fikk vi et innblikk i Louises film som omhandler det samme som lysbildeshowet. Den har premiere på dansk TV førstkommende mandag og er i salg på DVD over nyttår, muligens i mars?

Det hele ble sydd sammen av sprudlende konferansier / verbalakrobat Tor Smaaland.

Alt i alt en flott kveld i selskap med hyggelige og entusiastiske flybuddies.
 

=NIMBUS=


Søndag 03.12: Tilbake!

Uka i Gréolières ble en knallsuksess, rapport og logging av flyvingen kommer snart. Men først må jeg bare på...

...Høstens vakreste eventyr

"Kan du ikke komme på OPKs sesongavslutning på Josefine 4/12 kl. 18.00? Rekker du ikke å hygge deg der blant gode pilotkamerater? Får du ikke anledning til å treffe Louise Crandal, høre og se hennes foredrag og film om å fly PG med ville og tamme rovfugler?

Da har du fortsatt en mulighet til: Se henne i kortversjon mellom 07.15 og 08.00 på NRK FrokostTV tirsdag 5/12, i reprise samme dag på NRK2 kl. 15.15 eller på nett-TV (nrk.no/tidlig og undermeny FrokostTV) fra omtrent kl.12.00.

Vi ses!

2r"

Cool video

Ingen triks, bare rolig og avslappende video fra Annecy


=NIMBUS=
 


Lørdag 25.11: Ut på tur

Drar i morgen til Gréolières i Sør-Frankrike for litt avslappende vintertermikk-flyving. Området har mange fine flysteder. Det mest brukte (Montagne du Cheiron) ligger rett ved der jeg skal bo. 

Au revoir!

=NIMBUS=


Onsdag 22.11: Aktiv!

Aktiv, humoristisk vinklet Pg-side:
Molaup's ParaSites


Hva turbulens kan føre til..

On a transatlantic flight, a plane passes through a severe storm.The
turbulence is awful, and things go from bad to worse when one wing is
struck by lightning. One woman in particular loses it.
Screaming, she stands up in the front of the plane. "I'm too young to
die,"she wails.
Then she yells, "Well, if I'm going to die, I want my last minutes on
earth to be memorable! Is there anyone on this plane who can make me
feel like a WOMAN" ?
For a moment there is silence. Everyone has forgotten their own peril.
They all stare, riveted, at the desperate woman in the front of the
plane.
Then a man from Texas stands up in the rear of the plane.  He is
handsome:tall, well built, with dark brown hair and hazel eyes.  He
starts to walk slowly up the aisle, unbuttoning his shirt.
.................................One button at a time......
............................No one moves..................
.......................He removes his shirt................
.................Muscles ripple across his chest..........
.............She gasps....................................
......He whispers,......................................
"Iron this . then get me a beer."


(Tips: Marit Pedersen)
 

=NIMBUS=


Tirsdag 21.11: Hvor farlig er paragliding?

Statistisk sett er det f.eks farligere å kjøre motorsykkel og like farlig å kjøre snøscooter!

Paragliding - How Safe Is It, And What Are The Stats?
-Timothy Parish



"Få vekk de fordømte svina!!!"

PG Forum vil den iltre kranglinga ingen ende ta. Kineserne har råd for slikt:

"I gledens stund skal man ikke gi løfter, i vredens stund skal man ikke svare på brev"

(Kinesisk ordtak)
 

=NIMBUS=


Mandag 20.11: Bevar Snøheimveien!

Veien som for fjellvandrere fører inn til Snøhetta-området står i fare for å bli stengt og fjernet. Dette er veien som for en fridistanseflyver først og fremst kan være aktuell å bruke for å gå ut til E6, kanskje etter en topplanding på Snøhetta?

Gi din underskrift til protestaksjonen hvis du ønsker å beholde veien.

http://www.snoheimveien.no/


Ler mer ► Pionerflyving - Snøhetta


Langtur i Brasil

Marcelo Prieto  var på langtur igjen sist fredag - 348,45 km fridistanse. 

Loggbok Marcelo Prieto

(Tips: Svein Bjørneseth)
 

=NIMBUS=


Søndag 19.11: Au au!

I am going paragliding
 

=NIMBUS=


Lørdag 18.11: 360º panorama

Plasser pekern i bildet, trykk inn venstreklikkern på musa og hold den inne, drei med pekern... Hvilken flott natur, hvilken flott dag, får vann i munnen av et slikt syn!

Paragliding - Photo by ©2006 Tristan "Shu" Lebeschu



Se mer ► http://www.arounder.com/
 

=NIMBUS=


Fredag 17.11: Xceara 2006 er i gang!

Konkurransen går fra
11. - 19. november, resultater foreligger ikke ennå men kommer "soon"?

http://www.xceara.com.br/xceara/2006/default.asp


(Tips: Kjell-Harald Nesengmo)


Speedflying fra Eiger

Fyyy f****!! Feilberegner man her kan det veldig fort være "game over"... Du finner videoen og kommentar på Ben Saunders hjemmeside.
 

=NIMBUS=


Torsdag 16.11: 100 KM KLUBBEN -  OPPSUMMERING 2006

Vi har fått de første utenlandske medlemmer. Svenske Magnus Eriksson var aller først ute, så fulgte landsmannen Fredrik Sandquist. Begge bor i Norge. Grattis!

For første gang har det blitt flydd PG fri-distanse på 100 km+  to dager på rad i Norge, og det attpåtil av samme pilot!
Rolf Dale
stod for den bragden under årets Milslukern med 114,5 km og 101,3 km.

Rolf Dale har flydd alle sine 4 100 km+ i NC omganger, 3 av dem under Milslukern.

Nimbus har som den første oppnådd  5 turer på 100 km+, slik det også var tilfellet med 1, 2, 3 og 4, men nå må han vel snart bli "forbiflydd"?


Ellers er tilsiget pent, 7 nye piloter kvalifiserte seg i år, 6 i fjor og 13 i 2004 da proppen for alvor løsnet.
Din tur i 2007?                               En lykkelig Magnus Eriksson i     
                                                                      hentebilen på vei tilbake til Vågå

100 Km Klubben - Medlemsliste                        etter å ha sikret seg sin 100 km+
100 Km Klubben - Turliste
                                 (©Frode Halse)                        
                                                                     
    

=NIMBUS=



Onsdag 15.11: OBS OBS!

Endringer i Sesongavslutningtreffet m/Louise Crandal i Oslo

Tor Smaaland
informerer:

"NYTT ARRANGØRSTED

Høstens vakreste eventyr
Da er det klart!

OPK sesongavslutning
Tidspunkt: 4/12-06 kl. 18.00
Sted: Josefine Vertshus, Josefines gt. 16
( www.josefine.no )
Pris: Kr.: 120.- (+ 15.- for garderobe). Betales ved inngang.

Program:
Omtrent fra 18.00
Hei, kom du også? Så hyggelig!
Omtrent kl. 19.00
Velkommen alle sammen hit
Omtrent kl. 19.10
Utdeling av et lite knippe priser
Omtrent kl. 19.30
Louise Crandal
Parahawking - å fly med fugler

Etter femten år i PG, ti verdensmesterskap med to seiere og verdensrekord i distanse (215 km) for kvinner 2001, bestemte danske Louise Crandal (36) seg for at det var nok med konkurranser. De siste fem åra har hun viet flylivet til å fly med større rovfugler som hauk, falk, ugle og ørn, lært av dem og trent noen av dem opp. Hun var den første i verden som fikk en rovfugl til å lande på armen hennes mens hun selv fløy. I dag flyr hun fast med steppeørnen Cossack og falken Svend. Rovfuglforskere arbeider nå tett med Louise fordi ingen i verden kan tilby samme nærkontakt med fugler i fri flukt.

Det er første gang Louise holder foredrag/videoshow i Norge.

Se mer her:
http://www.paravision.dk/vids/CossackCut/cossack_sample.html  (video)
Og her:
http://www.crandal.dk/


Omtrent kl. 21.00
Mer av mer

Omtrent kl. 02.00
Om du ikke har kommet deg ut da, møter du stengte dører.


Store muligheter for kjøp av alle slags drikkevarer, men dessverre ingen bespisning."

 

=NIMBUS=


Tirsdag 14.11: Lettvektsutstyr

"Lighter weight paragliding"   by Irwyn Jehu

"Lett pg på 2.85kg" - Sky Forum
 

=NIMBUS=


Søndag 12.11: Problem fikset!

Da er det bare å sette igang og registrere turer i FDL/DL 2007 PG i Loggboka, problemet som hindret det er fikset av webmaster. For å få med turer du allerede har fløyet må du gå inn i via "endre turdetaljer" på turene (etter innlogging), klikke på "Lagre" og velge at turen skal være med i FDL og/eller DL.


Køkultur

   
   
Disiplinert effektiv kø, Runar Halling nærmest.
(©Frode Halse)

Masse folk på Sundvolden i dag og treg kø for å få startet. De fleste pakket nemlig ut vingen på selve starten og foretok all preflight sjekk der. Først på slutten av dagen (pga færre biler?) ble det vanlig å gjøre seg klar til flyving på parkeringsplassen, for så å stille seg i kø for start iført seletøyet og med vingen i rosett. Da gikk det raskt unna!


Advance tar storeslem


Siste PWC omgang for 2006 kjørt på Réunion. Vinner både av denne omgangen og sammenlagt ble Chrigel Maurer (Advance). Det er 2. året på rad han vinner PWC, noe som aldri har skjedd før.

På kvinnesiden ble sammenlagtvinneren  Karin Appenzeller (Advance).

Les mer ► Maurer triumphs once again in the overall PWC (Advance hj.side)
             Resultater PWC Réunion
 

=NIMBUS=


Torsdag 09.11: Ekspert

"An expert is a person who has made all the mistakes that can be made in a very narrow field."

(Niels Bohr, dansk fysiker (1885-1962))
 

=NIMBUS=


Onsdag 08.11: Begrepsforvirring

Mange roter fælt med hva vi paragliderpiloter egentlig driver på med, parasailing kanskje? Tipset ei side som  rotet med dette og overskrifta ble straks korrigert. Av og til nytter å bry seg!

http://www.wretch.cc/blog/tanyaboy&article_id=5646950

 

=NIMBUS=


Tirsdag 07.11: Paraglidere, en trussel?

Power firm fears paragliders a threat to electricity lines (EnglishEastday.com)
 

=NIMBUS=


Mandag 06.11: Loise Crandal kommer til Oslo

4. desember
arrangerer OPK sesongavslutningstreff i Oslo, etter modell av fjoråret meget vellykkete arrangement som inkluderte foredrag med Bob Drury. Denne gangen er det danske Louise Crandal som holder foredrag, det første i Norge.

Loise gav ut sin bok "At flyve med fugle" for tre år siden der hun forteller om sin flykarriere frem til hun ble verdensmester i paragliding. I foredraget får vi nok vite mer om henne, hva hun har gjort de senere år mht flyving med rovfugler.

Treffet er på den pakistanske restauranten Mehfel (http://www.mehfel.no ) i Kirkegata 15 (Kvadriaturet) og starter kl 19:00.


Les mer http://www.paravision.dk/vids/CossackCut/cossack_sample.html  (video)
          
  ► http://www.crandal.dk/

(Kilde: 2r/Sky Forum)
 

=NIMBUS=


Lørdag 04.11: Vinterferie

Da har
SMHI Forcasts For Soaring tatt vinterferie frem til våren, bli ikke lurt slik jeg ble, kartene som popper opp hver dag er for 2. november!


Ord for dagen

"Flying is what happens when you forget to fall."

[fra "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy"]
 

=NIMBUS=


Fredag 03.11: Fjell-quiz

Fjellvandrernes
Fjell-quiz Fjellforum.

(Tips: Stig Kampesveen)
 

=NIMBUS=


Torsdag 02.11: 3. og 4. O7

Da bare drysser det inn O7`ere (Omega 7) i Norge! Thomas Nilsen prøvefløy sin for første gang i dag, en annen Thomas henter sin i kveld. Det er knyttet enorme forventninger til vingen...

Foto/videosnutt fra dagens prøvetur.


Joke of the day

Litt søkt vits snappet opp på nettet, funker for den som liker ordspill!

"Two morons stand on a cliff with their arms outstretched. One has some budgies lined up on each arm, the other has parrots lined up on his arms.

After a couple of minutes, they both leap off the cliff and fall to the ground.

Laying next to each other in intensive care at the hospital, one moron says to the other, "I don't think much of this budgie jumping."

The other moron replies, "Yeah, I'm not too keen on this paragliding either."

(budgie = undulat) 
(parrot = papegøye)
 

=NIMBUS=


Onsdag 01.11: Flysugen?

Video plukket fra Nova sin hjemmeside, veldig ålreit tidtrøyte nå når snøen har begynt å lave ned. Kvaliteten er så bra at den tåler kjøring på full skjerm, iallefall på min 21" !

video - Nova Tycoon

(Tips: Leif Inge Dokken)
 

=NIMBUS=


Tirsdag 31.10: Ny norsk PG Hjemmeside

Trond Sandmo`s Hjemmeside


Slitt utstyr?

Will Gadd
(VR fridistanse PG) er blogger. Les hva han skriver 26. okt ("Check Your Gear") i forbindelse med at en klatrelegende faller ned, budskapet gjelder også for PG utstyr, det være seg liner, reserveompakking...

Will Gadd - Gravsports
 

=NIMBUS=


Mandag 30.10: Nye verdensrekorder

Quixada - Brasil 25.okt: Fri distanse 313,84 km og til deklarert mål 305 km, med tandem PG! Ikke dårlig. Pilot/passasjer Andre Fleury / Claudia Ribeiro fløy en
Sol Tracer Zircus.

"Beyond 300 in tandem" - Flying World     Lengste XC 2006 på OLC-lista

(Tips: Svein Bjørneseth)


Speedgliding - flyving i uavklart gråsone

"Speedgliding" - Hangglider og Paragliderseksjonen NLF


Gratulerer

Vi gratulerer 100 Km klubben medlem Lennart Artmann  med 40 års dagen som han har 1. november!

Lennart er kanskje mest kjent for sine mange flyturer på Hallingskarvet, en av T/R`ene til Finse (Loggboka - 2006.08.26.) ble gjort med tandem og er Norsk/Nordisk rekord for tandem i T/R og NR i deklarert mål. Lenge var den også NR for T/R uansett vinge (singel/tandem)!

Mindre kjent er den store innsatsen han har lagt ned for å rekruttere piloter og bygge opp paraglidingmiljøet i Hallingdal. Hans brennende engasjement for sporten har tydeligvis vært smittende!
                                                                       Lennart har vært på PG Landslaget og sitter i KKPG.
                                                                        Lennart Artmann
(©Frode Halse)
(Tips: Leif Inge Dokken)
 

=NIMBUS=


Søndag 29.10: Vi vil ha flere jenter i sporten vår!

"Young paraglider soars to new heights" (www.chickhester.co.uk)
 

=NIMBUS=


Lørdag 28.10: Strikk en paraglider!

Humoristisk australsk hjemmeside som også inneholder seriøse tema.

Paragliding Tales and Reviews - "Build own paraglider?"
 

=NIMBUS=


Fredag 27.10: Der var`n

Hadde et lite håp om å få flydd i dag før sterkvinden kom til østlandet, Formiddagen startet fint men så var`n der, game over, eller...?

WindPing -indre Oslofjord
 

=NIMBUS=


Torsdag 26.10: E-Vest - Ny nødskjerm for menigmann og piloter

Du finner denne og trailer til "Instability" på  Airwave-videos

(Tips:Leif Inge Dokken)
 

=NIMBUS=


Onsdag 25.10: Førsteinntrykk av 07

Julekvelden kom tidlig i år!
I dag hadde jeg nemlig min aller første tur med nyinnkjøpte Advance Omega 7 (L), en sklitur på Sundvolden. Vingen gav et veldig godt førsteinn-trykk. For detaljer les Loggboka - Frode Halse - 2006.10.25.

Arne Kristian Boiesen fløy samtidig en nesten identisk 07, samme farge men en størrelse mindre (M).

...og det er også en tredje 07 på vei til Norge. Til hvem mon tro? "Time will show!"
 

                                               Arne Kristian flyr 07(M) (©Frode Halse)
                                             
 


2007 New Zealand Paragliding Cross-Country Championships


NZ utgaven av Fridistanse Ligaen går fra 1. april 2006 til 31. mars 2007. Liste og registrering av turer er "gammeldags" sammenliknet med det avanserte systemet vi etterhvert har fått her på berget.

Interessant er klasseinndelingen mht geografi, single/tandem og erfaren/nybegynner.


Det lå i kortene?


"Flytec buys Brauniger" (Oz Report)
 

=NIMBUS=


Tirsdag 24.10: High-Arc - fordeler og ulemper

Er High-Arc prinsippets inntog i paragliding et blindspor? Tror ikke det. Jeg har forresten fått min 0mega 7 og bare verker etter å få prøvd den!

ParaglidingForum - "How and why does the arc of a wing affect its performance?"


Sprøe påfunn!

Icaro Cup 2005 - Crazy gliders (YouTube video, 10:26 min)

(Tips: Runar Halling)
 

=NIMBUS=


Mandag 23.10: Pocket Aviation - A Guide To Paragliding





Meget bra introduksjonsbok til paragliding som også erfarne piloter vil ha glede av.

Dennis Pagen om boka: "I first met Panayiotis Kaniamos in 1998 on one of my numerous trips to Greece. I was immediately struck by his love of paragliding and his determination to share his extensive knowledge of the sport with his fellow pilots. He soon showed the Greek version of Pocket Aviation to me. Even with my limited knowledge of the Greek language, I immediately could see the quality of the book and the professionalism of the layout and illustrations. It appeared that Panayiotis had come up with a good book that his countrymen could use as a learning (and teaching) tool.
When Panayiotis introduced the idea of an English translation of his book and a companion CD, I was happy to see that he wished to expand on the reach of this product through a different language and the widespread CD media. We jumped at the chance to publish it and bring it to a wider audience. Panayiotis’unique perspective and his extensive research combine to render this book one of the best introduction book to the beautiful sport of paragliding.
I wish you all the best in your quest for adventure in the air. With safety in mind and this book-CD set as a guide, you are sure to expand your horizons."



Les mer ► Pocket Aviation - A Guide To Paragliding

                                                      Kan kjøpes her


=NIMBUS=
 


X




Søndag 22.10: Ny logo

2006-sesongens blide og godmodige sol er byttet ut med en mer bestemt utseende ørn. Et hint til piloter som har vært for "late"?  Skjerpings, fly som en ørn i 2007!


Reloggingen

Fremgangsmåten som jeg forklarte på torsdag har så langt ikke fungert men blir nok måten å gjøre det på så snart webmaster Stein-Tore får bukt med problemet.


=NIMBUS=
 

Torsdag 19.10: Relogging!

Deltakere i FDL 2007 PG som i tidsrommet 1.-17. oktober i år har flydd fridistanser og logget dem i Loggboka da, altså før FDL 2007 PG lista var på plass, må lagre dem på nytt. Man vil nå etter å ha klikket "lagre" få opp spørsmålet om turen skal være med i FDL 2007 PG og kan hake av for det.
 

=NIMBUS=


Onsdag 18.10: Fotokonkurransen - avstemming

Arne Kristian Boiesen informerer:

"Vi har nå fått opp fotokonkurransen på friflukt websidene. Hver enkelt kan nå gå inn å stemme på sitt favorittbilde. Du kan bare stemme på ett bilde, og vi håper at de fleste respekterer dette.

Vinneren vil bli kåret i neste nummer, så stemmelukene er bare åpne i noen uker.

Link: http://www.friflukt.no/FotoKonk/Fotokonk.php "

 

=NIMBUS=


Tirsdag 17.10: Spesiell tur - Termiiiiik!

Videofila (QuickTime) er stor og tar lang tid å laste ned men verd å vente på?

Peter Loeskow på termikktur!

(Tips: Bjørn Hammer)
 

=NIMBUS=


Mandag 16.10: "Fake" men vakkert!

Heftig høstbilde fra Norge (Paraglidingforum)


Sluttresultat for FDL 2006 PG 


Da settes sluttstrek for FDL 2006 PG. Etter tett fighting ble podiet seende slik ut:


Vi gratulerer Arne Kristian med en velfortjent seier, et resultat av jevn og sterk flyving sesongen igjennom.

Topp 10:
 

  1) Arne Kristian Boiesen Advance Sigma 6 Oslo HG&Pg Klubb 447.7 km
  2) Frode Halse Advance Omega 6 Oslo HG&Pg Klubb 441.2 km
  3) Tom Salamonsen Windtech Tempest  Oslo Paragliderklubb 353,0 km
  4) Lennart Artmann Apco Lambada Oslo Paragliderklubb 334.1 km
  5) Gunnar Sæbu UP Trango 2 Oslo Paragliderklubb 297,0 km
  6) Fredrik Sandquist Gradient Aspen 2 Nidaros Luftsportklubb 264.2 km
  7) Arild Flatland Nova Tatoo Oslo Hg&Pg Klubb 251.3 km
  8) Ole Jonny Rønneberg UP Trango 2 Polarsirkelen Hg&Pg Kl 225.4 km
  9) Anders Baerheim UP Targa 3 Proto Oslo Paragliderklubb 216.7 km
10) Ole-Halvard Smetbak Advance Sigma 6 Oslo Paragliderklubb 209.5 km


                                  Komplett resultatlist (loggboka)


Topp tre er alle hjemmehørende i Oslo, overrekkelse av pokalene  kan derfor enkelt la seg gjøre ved en passende anledning. Overrekkelsen vil bli bli dekket på fridistanse.no.

I løpet av FDL PG sine fire første år er det fire som har tatt hver sitt napp i Vandretrofeet (ølseidel), nemlig Frode Halse (2003), Tor Erik Stranna (2004), Frode Graff (2005) og altså nå Arne Kristian Boiesen (2006).
Første med tre seire i FDL PG får trofeet til odel og eie. Før det skjer vil det vandre omkring, denne høsten fra Drammen til Oslo.


FDL 2007 PG påbegynt!

Konkurransen er allerede i gang, alle fridistanser flydd etter 1. oktober vil være tellende. Alle som var med i FDL 2006 PG er automatisk med. Nye som ønsker å være med  melder seg inn hos administratoren.
 

=NIMBUS=


Søndag 15.10: Bust Tour 2006 - Dag 3

Inversjonslagene så ut til å ligge lavt i dag, en start høyt på f.eks Hallingskarvet kunne gitt oss termikk. Vi safet derfor og satset på Liagardane (Ål) som lå nede i inversjonssuppa, der kunne det bare ikke bli termikk? Det ble det heller ikke, gutta kunne kose seg med sløve skliturer i tilnærmet dau luft! Nok en vellykket BUSTE-DAG.

Da er årets Bust Tour over, ei fin helg i varmt og tørt høstvær i Hallingdal og på Geilo. Arrangøren takker lokale piloter for info og hyggelig selskap!
 

=NIMBUS=


Lørdag 14.10: Bust Tour 2006 - Dag 2

Ny dag på Hallingskarvet. I dag gikk vi opp på start og det så ei stund skremmende lovende ut men til alt hell ble vinden for svak for soaring slik at vi i ro og mak kunne skli ned til bilen slik det sømmer seg for BUSTERE! Bra oppmøte også av lokale piloter så det var veldig sosialt og hyggelig.

Seinere på dagen fløy noen av BUSTERNE kveldstur i Liagardane, uten antydning til løft selvfølgelig...


Brukbar XC midt i oktober!

Uvanlig fine XC turer på Bondalseidet så seint i sesongen:

Loggboka - 2006.10.14. - XC
 

=NIMBUS=


Fredag 13.10: Bust Tour 2006 - Dag 1

    Hallingskarvet-Leif Inge-Christer-Frode. Photo: Frode Halse
   
Leif Inge Dokken, Christer Bonde og Nimbus, Hallingskarvet i bakgrunnen.

Vi prøvde oss på Hallingskarvet for flyving inn mot Finse men heldigvis var vindretningen V-NV (SV ideelt ), det var så totalt BUST at vi ikke gikk opp på start engang! Isteden dro vi opp på Skarveranden like ved for lokal hangflyving. Der fungerte det ei stund, Leif Inge Dokken fikk seg noen korte turer avbrutt av topplandinger. Christer og meg ventet litt og fikk derfor ikke hang slik at også dette opplegget fortjener karakteren BUST ettersom vi bare sklei ned til landinga ved bilen.

Altså en vellykket bustdag!

=NIMBUS=


Torsdag 12.10: Bust Tour 2006

Oslo Hæng & Pæng
opprettholder sin stolte tradisjon og drar denne helga til Hallingdal på den årlige busteturen der det viktigste ikke er flyvingen men å ha det hyggelig sammen.

Vi er litt bekymret pga det brukbare værvarslet, kanskje må vi fly masse på Bust Tour 2006? Det rimer liksom ikke..
 

=NIMBUS=


Onsdag 11.10: Klatrer ut på vingen, i lufta!

Video - Debout sur une aile d'avion
 

=NIMBUS=


Tirsdag 10.10: Nova Tycoon (DHV 2-3)

Høyytere finner du få eksemplarer av i Norge, som f.eks Novas "flaggskip" Tycoon. En av dem har ankommet Harstad:

Video - Egil Fonn flyr sin nye Nova Tycoon
 

=NIMBUS=


Mandag 09.10: Paraglidere til Cuba

"
Hei!
Jeg var på Cuba i sommer, og lovte Cubanerne som fløy at jeg skulle prøve å få til en liten innsamling av gammelt utstyr her i Norge. Planen er å klare å sende dette til Cuba (gratis). Cubanerne har ordnet med transport fra Paris til Cuba med Air France. Jeg har prøvd å kontakte Air France i Norge om dette, men får ikke svar.

Vet du noen som jobber i transportbransjen/kjører trailer og som kunne tatt med seg utstyr til Paris ved anledning? Kanskje noen som flyr selv, som dermed har ”forståelse” for utfordringen.

Dersom vi får til dette, vil jeg prøve å samle inn gammelt utstyr. På Cuba fly de mer enn gjerne med eldgamle Breezere. Avdankede comp-vinger bør vi kanskje ikke sende dem. Men de kan få seletøy, sekker, evt. elektronikk, liner, raisere, karabiner og etter min mening vinger til og med DHV 2/3.

Jeg kan garantere at alle som bidrar til dette vil bli mottatt og guidet som konger der. De har akkurat ryddet en kjempestart i innlandet (ca 1 time fra Havana). Ingen har flydd distanse herfra, men de mener det er formidable muligheter, og det er jeg enig i etter å ha sett området.

Kanskje Frode kunne legge ut en liten etterlysning på siden sin?

Med vennlig hilsen

Edvard Hole "


En god ide! Har du noe å bidra med så ta kontakt med Edvard

 

=NIMBUS=


Lørdag 07.10: Bjørnen Bernard

Flere enn meg som har sansen for den paraglidende bjørnen?

Hjemmeside med flere videosnutter: www.bernardbear.com/

 

=NIMBUS=


Onsdag 04.10: Kloke ord angående risiko

"Everyone who lives, dies. Yet not everyone who dies has lived. We take these risks not to escape life, but to prevent life from escaping from us."

Dette er en omskriving av originalteksten av Thomas Wolfe (1900-1938) som lyder slik: "Is this not the true romantic feeling; not to desire to escape life, but to prevent life from escaping you."

(Tips: Svein Bjørneseth)
 

=NIMBUS=


Tirsdag 03.10: Superlaminært

Groundhandling, med amerikansk entusiasme!


(Tips: Øystein Krogh)
 

=NIMBUS=



Mandag 02.10: Presentasjon

100 km Klubben medlem Peder Sperstad

 

=NIMBUS=


Lørdag 30.09: Den globale oppvarmingen øker på..


   


(Tips: Runar Halling)
 

=NIMBUS=


Fredag 29.09: Mt. Borah under forbedring til PG VM 2007

Mt Borah gets paragliding funding boost (ABC New England North West)
 

=NIMBUS=


Torsdag 28.09: Cluster Balloons

Spesiell og kostbar (?) måte å fly på:
http://www.clusterballoon.org/index.html

(Tips: Svein Bjørneseth)


"Langt fra Bismo"

Tom Salamonsens artikkel om hans 147,5 km fridistanse fra Bismo. Tidligere publisert i Fri Flukt 5/2005.

Langt fra Bismo
 

=NIMBUS=


Tirsdag 26.09: Omega 7 og Hi-Arc

Som vanlig er interessen stor og spekulasjonene mange når Advance lanserer ny Omega. Største forandring på vingen denne gangen er Hi-Arc konstruksjonen som gjør Omega 7 (og alle vinger bygget over samme prinsipp) tilbøyelige til å dreie/ rotere mer ved innklapp og andre deformasjoner. På plussiden er det forbedrete glidetallet og større stabilitet i stor fart i urolig luft.

Farlig vinge? Bare i feile hender! Hi-Arc 2/3`ere er kun beregnet for erfarne piloter med velutviklete og godt vedlikeholdte flyvereflekser.

Sky Forum: Nye Dhv 2-3
Paragliding Forum:
Advance / Omega 7
Snadderbilder Omega 7


=NIMBUS=


Mandag 25.09: Verdens heldigste fallskjermhopper?

En gammel klassiker:
Luckiest Skydiver in the World
...og denne fyr`n er ikke så verst heldig han heller: Skydiver nearly hits a plane!
 

=NIMBUS=


Søndag 24.09: Perfekt avslutning

Fin tur fra Blåhø ble avslutningen på Vågå-oppholdet. Jeg både liker og misliker dette startstedet. Flott natur og panoramautsikt men et farlig sted  å starte fra i tricky vindforhold. Loggboka.
 

=NIMBUS=


Fredag 22.09: Sløve dager i skarp høstluft

Cooler`n i Vågå med avslappet høstflyving, i dag ikke veldig høyt pga inversjon ved 1200 m. Loggboka.


  
  
Største og kraftigste termikken kom fra elvegjelet mellom Skagsnebb og
   Gråhø.
(©Frode Halse)
  


"Spiralling The Steppes"

Spennende PG-ekspedisjon i Mongolia, følg med følg med!

http://www.spirallingthesteppes.com/

(Tips: Lars J Aas og Svein Bjørneseth)


Superlavtrykk?

Stygt lavtrykk under oppseiling i Atlanterhavet, akkurat nå ligger det på nederste kartet ("84 timer").

(Tips: Bjørn Bjørnsund)
 

=NIMBUS=


Torsdag 21.09: Paraplegiker flyr med tandem

The flight of a lifetime (avisa The Golden Star)
 

=NIMBUS=


Onsdag 20.09: "The Zeros and the Heroes"

Paragliding as a dangerous sport (Oz Report)
 

=NIMBUS=


Mandag 18.09: Red Bull X-Alps 2007

Klippet fra hjemmesiden:

" 30 athletes racing day and night across the Alps, tracked by the most advanced media technology around to deliver thrilling stories over three weeks to an audience of millions.

In 2007, Red Bull X-Alps will be even harsher and more exciting than before. Solidifying its reputation as one of the world’s toughest adventure races, the competitors more than ever will be faced with deprivation, pain and hazard, rewarding both athletes and fans with an amazing journey along the most beautiful peaks of the Alps. Currently, X-Alps organizers are working hard on the event preparations. The athlete selection process will start in October and should be completed by January 07. Stay tuned for more information! "


Noen som føler seg kvalifisert til å delta?
 

=NIMBUS=


Søndag 17.09: "Norway : Been there, done that"

Som vanlig har det vært endel utenlandske piloter innom Rikssenteret i Vågå i løpet av sommeren. Mest svensker og tyskere men også noen fra Frankrike, Belgia, Sveits, Lichtenstein...

 Olivier Cotasson - ©Frode HalseOlivier Cotasson fra Frankrike (Paris) fordelte sine to uker i Norge på Midnattsolcup i Bodø, så Lofoten, og tilslutt Vågå. Han beskriver oppholdet på sin blog (engelsk).

Jeg fløy sammen med Olivier i Vågå. Han likte seg godt der og bekreftet det jeg ser på som den store forskjellen mellom å fly alpint i Norge og i Alpene: mye enklere i Norge ettersom vi har fjellvidder og dermed rikelig med landinger sammenliknet med Alpene der det hoved-sakelig er bratte fjell og trange daler.                                                 
                                                                                  Olivier Cotasson
Oliviers artikkel "Norway : Been there, done that" 
                                                                                 

Bilder fra Norgesoppholdet

Oliviers siste bilder fra forskjellige land                                                                                 

=NIMBUS=


Lørdag 16.09: DROP-In Flytreff i Hjartdal

Dag Harald Hovind:

Invitasjon til verdens første DROP-In Flytreff i Hjartdal 22-24 september. Se www.dropfly.no
 

=NIMBUS=


Fredag 15.09: To uker pluss to uker

Da er det to uker igjen (ut september) til å fly turer som skal være med i FDL 2006 PG. Deretter er det to ukers frist for å registrere tur. Vinneren kan derfor ikke kåres før 15. oktober.

Rekkefølgen i topp tre forandrer seg neppe men lengre ned på lista kan det skje store rokkeringer. De som så langt bare har 1, 2 eller 3 turer  har selvfølgelig det største forbedringspotensialet!

Fridistanse Ligaen 2006 PG
 

=NIMBUS=


Torsdag 14.09: Hvem har verdensrekord i høydegevinst (PG) ?

Leroy Westerkamp
har oppnådd 7.685 m.o.h. høyde og  4.785 m høydegevinst, visstnok ny verdensrekord men bare hvis han fløy med godkjent instrument, og hadde godkjent observatør tilstede?

Robbie Whittall har/hadde offisiell rekord på  4.526 m satt i 1993.

Les mer ► Unexpected ultimate flight (Link til video nederst på sida)



Davor Jardas  hadde til sammenligning en høydegevinst på ca 6000 meter (start 560 m.o.h., makshøyde 6500 m) på sin høyst ufrivillige nimbustur i 1999.

Les mer The Croatian Survivor (Cross Country Magazine)
 

=NIMBUS=


Onsdag 13.09: Guinness World Record Bungee Jump without security

Guinness World Record Bungee Jump without security (video - YouTube)

(Kilde: Oz Report)
 

=NIMBUS=


Tirsdag 12.09: "Paragliding take off failure"

Video som viser at man bør være skjerpet når man flyr ut fra startstedet, ikke minst under termiske forhold: paragliding take off failure (YouTube)

(Tips: Edvard)


Jon Gjerde på TV!

Jon Gjerde, nybakt verdensmester i HG Acro,  er på NRK 1 i dag kl 16:30 i programmet
Liga
 

=NIMBUS=


Mandag 11.09: Fotokonkurranse i "Fri Flukt"

"Fristen for å sende inn bilder til årets fotokonkurranse i Fri Flukt nærmer seg. Send inn dine flotteste bilder fra årets sesong og du er med i kampen om flotte premier, heder og ære.

Bildene sender du til foto@friflukt.no innen 1.oktober. (maks 5 bilder per pers.)

I år vil alle våre medlemmer kunne stemme fram sitt favorittbilde på friflukt.no.

MVH
Fri Flukt-redaksjonen v/Mikael Ulstrup"

 

=NIMBUS=


Søndag 10.09: Innhøsting

Da er høsten over oss dere, med innhøsting av paraglidere! Det er spredte forekomster men som vanlig kommer enkelte steder bedre ut enn andre.
Sundvolden er det alltid noe å finne. Bildet er fra Sundvolden i går, et prakteksemplar av en paraglider høstes fra et furutre. 












                                                      

=NIMBUS=


Fredag 08.09: Santa Barbara og Torrey Pines - video

Bjørnar A Trondsen fløy nylig på Santa Barbara og Torrey Pines - San Diego Ca.

Les mer ► http://www.trondsen.org/


Basic værstasjon

   

Alle værstasjoners mor? En gammel slager som aldri blir uaktuell!

 (Tips: Christer Bonde)
 

=NIMBUS=


Torsdag 07.09: Løsningen på "Hvor er dette 6 - 2006"

Rett svar: over Jettaplatået med Rondane oppe i venstre hjørne, Blåhømasta nede til høyre. Selsmyrin (ved Sel!) i Gudbrandsdalen er den store grønne flata.

Først ute, etter  bare 8 minutter var Bjørn Hammer, så fulgte Svein Bjørneseth, Stig Kampesveen, Andreas Fredborg, Espen Johan Håvås,Fredrik Jensen, Kjell Borge, Egil Fonn, Bjørn Joakimsen, Audun Etnestad og Ole Jonny Rønneberg. Et par uriktige svar kom også inn.

Foto er ikke, som en mistenkte, manipulert men laget av flere "sammensydde" foto slik panoramabilder er. Derfor er ikke kvaliteten på lys og farger ensartet over det hele. 

Foto er velvilligst utlånt av Kjell Keogh.   
 

=NIMBUS=


Onsdag 06.09: Hvor er dette 6 - 2006

Bakgrunnsfotoet i overskriften har vært det samme mange dager nå. Hvor er dette?

Svar sendes til meg.


DROP

Drammen og Omegn Paragliderklubb
har fått seg (foreløpig) hjemmeside:


http://www.dropfly.no
 

=NIMBUS=


Tirsdag 05.09: Definisjon

Paragliding
definert av avis:
"Paragliding is when a person takes off from a cliff or tall peak with a parachute strapped to his back."

 

=NIMBUS=


Mandag 04.09: Paragliding innendørs

Sjekk rulleteksten på sida!

http://www.flybc.org/indoorpg.htm

(Tips: Dag Harald Hovind)
 

=NIMBUS=


Søndag 03.09: Og vinneren er...

Sluttesultater lar vente på seg (kl 11:00) i "statene" der alt er størst, raskest, best?

2006 Paragliding Nationals in Sun Valley, Idaho - day six (Oz Report)

2006 US National Paraglider Championships - Resultater

Mesterskapet fikk oppslag både i nettutgave og papirutgave av gårsdagens New York Times. Når får NM PG det samme i VG eller Dagbladet?

Soaring for the Title of First in Flight (New York Times)



Kl 22:20: Klippet fra Oz Report: "Darius Lukosevicius, from Kansas, won the serial class. Nicole Mclearn was the top female pilot.
The top three finishers over all were: Matt Dadam (US National champion), Brian Webb (from Oz) and Dave Prentice. All received prize money."

Les mer ►
2006 Paragliding Nationals in Sun Valley, Idaho - day seven( Oz Report)
 

=NIMBUS=


Lørdag 02.09: Uheldig landingssted!

Hakket verre enn sinte bønder...

Paraglider lands in mine field (Ynetnews - Israel)
 

=NIMBUS=


Fredag 01.09: Svakere vind, fine forhold

Oppgave fløyet dag 5, 33 piloter i mål. Vinner Tom McCune fulgt av Josh Cohn tyve sekunder bak.

2006 Paragliding Nationals in Sun Valley, Idaho - day five (Oz Report)

2006 US National Paraglider Championships - Resultater  
 

=NIMBUS=


Torsdag 31.08: Dagen blåste bort

Ingen oppgave dag 4, for sterk vind. Oppgave 2 (dag 2) på 124,4 km er den lengste oppgave både satt og fullført i noen Nord-Amerikansk PG-konkurranse.

2006 US National Paraglider Championships - Resultater  
 

=NIMBUS=


Onsdag 30.08: Ei kone?

Dette er vaskelappen på Runar Hallings flydress. En slik må jeg skaffe meg, og ei kone...      
 (foto©Runar Halling)


Ny HG Blog

Trude Bang
har fått seg Blog, den kommer til å dreie seg om HG og film, og kaanskje litt PG?

www.flyfokus.no    (Tips: Stig Kampesveen)


Klage

Klagen, og ikke protesten som jeg skrev, fikk ingen konsekvens  for 2. omgang i 2006 US Nationals (PG).




2006 Paragliding Nationals in Sun Valley, Idaho - day three (Oz Report)

2006 US National Paraglider Championships - Resultater                                      
 

=NIMBUS=


Tirsdag 29.08: "...more balls than brains.."

Heftig både i lufta og på bakken i 2006 US Nationals (PG). Protest lagt inn til Meet Director Davis Straub (mannen bak Oz Report) etter 2. omgang der halvparten av deltakerne ikke fløy pga sterk vind.


2006 Paragliding Nationals in Sun Valley, Idaho - day two (Oz Report)

2006 US National Paraglider Championships - Hjemmeside
 

=NIMBUS=


Mandag 28.08: Slo av 100 m!

Egil Fonn
slo av 100 m i forhold til lørdag og fløy 33,2 km fridistanse fra Lifjellet i går. Daniel Bjørkås fløy 30,2 km fra samme sted.

Kjempepositivt at det flys mer fridistanse i våre nordligste fylker. Den gamle Nord-Norges rekorden til Stein Are Skogeng fra 1997 70 km lever stadig farligere! Kanskje neste år..?

Loggboka - Egil Fonn - 2006.08.27  Loggboka - Daniel Bjørkås - 2006.08.27

Les mer ►
70 km i Troms med paraglider (artikkel) 


Peegee`n og hågee`n

Det tradisjonsrike Tronfjelltreffet på Alvdal i Østerdalen gikk av stabelen sist helg med godt vær og fine flyforhold.Treffet var dog ikke helt uten komplikasjoner.
E-mail fra Bjørn Hammer - "En stygg historie fra virkeligheten om peegee'n som hoppet ned og angrep hågee'n :) "


Northern Paragliding - ny oppfrisket nettside

http://www.northern-paragliding.com/

 

=NIMBUS=


SØNDAG 27.08: 33,3 km i Troms

Egil Fonn
fløy i går uvanlig fin fridistanse til å være så seint i sesongen nordpå. Lekkert foto i loggen av turen!

Loggboka - Egil Fonn - 2006.08.26.
 

=NIMBUS=


LØRDAG 26.08: Jon Gjerde verdensmester!

Jon Gjerde fra Voss og Norge ble første offisielle verdensmester i HG acro.
Vi gratulerer!

(Tips: Øyvind Ringkilen)

Resultater: Red Bull Vertigo
 

=NIMBUS=


Fredag 25.08: Idaho rekorden

Artikkel om den tidligere omtalte Idaho rekorden satt av Nate Scales:
 
Idahoe Mountain Exprtess and Guide: Hailey pilot sets new paragliding record


Vinnerresepten?

Will Gadd arrangerer konkurranser og vinner dem!

Rocky Mountain Outlook: Canmore pilot wins paragliding competition
 

=NIMBUS=


Onsdag 23.08: "From Shore To Shore"

Morsom, lystbetont "mini-X-Alps" som fant sted i Pyreneene i begynnelsen av denne måneden. Deltakere var Stefan Box og Urs Lötscher. Begge var med i
X-Alps i 2003 og 2005.

http://www.live-tracking.com/FromShore2Shore/



Ny rekord i Idaho!

Sist søndag fløy Nate Scales (Omega 6) en fridistanse på ca 125 miles i Idaho, ny statsrekord. Forholdene har vært meget bra i området i det siste, noe som lover godt for
2006 US National Paraglider Championships som avholdes fra lørdag i nettopp Sun Valley, Idaho.

(Kilde: Oz Report)
 

=NIMBUS=


Tirsdag 22.08: Red Bull Vertigo 18 - 27 Aug. 2006 - Villeneuve - Sveits

Dette er første offisielle (FAI) VM i Acro for HG og PG. Så langt er de beste norske prestasjonene Pål Hammar Rognøy (PG) med 4. pl i første omgang (flåtelanding) og Jon Gjerde (HG) med 5. pl i andre omgang.

Christian Maurer
leder i PG solo slik han vanligvis også gjør i PWC og alle PG-konkurranser han stiller opp i. Hvilken suveren konkurransemann!

Red Bull Vertigo

                                                                                  Pål H.Rognøy
(©Frode Halse)
                                                                                 
Vinsjetips m/video

Paraglider towing (The Oz Report)
                      

=NIMBUS=


Søndag 20.08: Nedtrapping

Fra i dag stenger Rikssenteret i Vågå for helukes drift for denne sesongen. Er usikker på om det vil bli bemannet alle helger fremover. Siste helg i september er det sesongavslutning og "Høsttakkefest".

Fronten som kom i går er nå (kl 15) nesten helt passert Vågå. Sola titter frem men alle gjestene er dratt så termikken får nok fyke uhindret til værs!


Magnus på fjelltur

Også Magnus Eriksson fløy i Trollheimen i går og endte opp med 30,4 km fridistanse / 4 timer gåing.

Loggboka 2006.08.19. Magnus Eriksson - Trollheimen

Pionerflyving - Trollheimen
 

=NIMBUS=


Lørdag 19.08: Nesten gjennom Trollheimen!

Kenneth Haugan
fløy i dag 43,7 km fridistanse nordover fra Oppdal. Turen gikk i ytterkanten av det området som er definert å måtte krysses for at det skal bli godkjent som kryssing av Trollheimen. Altså ingen godkjent kryssing men det beste forsøket så langt. Frisk satsing!

(Tips: Pål Tore Sveen)

Loggboka 2006.08.19. Kenneth Haugan - Trollheimen

Pionerflyving - Trollheimen


Frontpassering og sterk vind.


SØ-Ø vind gjorde at alle PG piloter dro opp til Salknappen (Vågå). Et par HG fløy fra Blåhø. Fronten som kom inn fra sør tok etterhvert sola men før den tid fikk vi  flydd sterkvindstermikk, høydevind 25-30 km/t. Enkelte bobler lot seg skru opp i skybas som var på beskjedne 1850 m. Ingen dro på tur.
 

=NIMBUS=


Fredag 18.08: Lokal flyving

Frisk skyutvikling tidlig i Vågå men mange av typen castelane slik som i går. Sløve, impotente skybaser. Vi mistenkte svakt løft og startet seint, og hadde rett! En skyggeperiode satte de fleste på bakken.
 
Seinere ble det ok ettermiddagsskruing som et plaster på såret, tilslutt fine skliturer fra Salknappen.

Geir Dyvik
& co (12 stk) har ankommet fra Voss så det er folksomt på Rikssenteret.
 

=NIMBUS=


Torsdag 17.08: Castelane-dag

Castelane skyer kom tidlig på himmelen i Vågå i dag, da vet man hvilken vei det bærer, kraftig overutvikling! Nimbuser blomstret etterhvert opp på alle kanter. Prøvde meg på en tur nordover men vind-retning og -styrke var ugunstig på termikk-generator Strykjernet, måtte derfor ned på Dovre. 
 

=NIMBUS=


Onsdag 16.08: Pre Worlds i Big Spring, Texas (HG)

Imponerende innsats av Nils Åge Henden med 2. plass i 4. oppgave som visstnok er verdens lengste satte oppgave, hele 251 km!
Så langt ligger Nils Åge på en pen 17. plass, Olav Lien Olsen på 40. plass.

Loggboka 2006.08.10. - Nils ÅgeHenden - Pre Worlds

Resultater Pre worlds
 

=NIMBUS=


Tirsdag 15.08: GpsDump 3.77

Klippet fra Sky Forum: "Nå har jeg lagt ut versjon 3.77 av GpsDump. Den inneholder flere nye CTR-funksjoner. En av disse er opplasting av luftrom til Garmin (serieport og USB) som track log. Jeg har prøvd det med Garmin 12, de andre modellene får dere teste. Mail meg om dere finner noe som er feil, ulogisk eller lignende med CTR-funksjonene."

Takker og bukker Stein Sørensen, dette har nok mange ventet på!

Nedlastingsside GpsDump
 

=NIMBUS=


Søndag 13.08: Vole - Romsdalen

Nok en fin dag i Vågå. Arne Kristian Boiesen og meg fløy Gudbrandsdalen til Bjorli og et stykke ned Romsdalen. Som vanlig ble solgangsbrisen opp Romsdalen et problem, like frustrerende hver gang å stå i stirupen og blø masse høyde som kunne gitt mange flere km!
Fridistansene ble henholdsvis 73,1 km og 87,6 km.

Loggboka - 2006.08.13. - XC


Garmin Map 96 C

Har flydd med Garmin Map 96 C denne sesongen, etter å ha fått det demonstrert av Karl Erik Øyøygard. Dette instrumentet har de såkalte Jeppesen-kartene ferdig installert, noe som gir full kontroll på alle høyde-begrensinger i Norge, og forsåvidt hele verden. Jeg har i tillegg lagt inn topgrafiske kart over Norge. Hele Norge i målestokk 1:250 000 og utvalgte områder i 1:50 000.

På turen beskrevet over  (Vole-Romsdalen) var det helt konge å fly med dette               Competino og Garmin Map 96 C
instrumentet. Ruta gikk nemlig via tre
forskjellige høydebegrensinger. Ikke noe problem, kunne hele tida se nøyaktig hvor jeg befant meg i forhold til dem på displayen. Ved å flytte cursor mellom de forskjellige sonene spretter opplysninger opp om høydebegrensingene. Det gjorde jeg flittig underveis.
 

=NIMBUS=


Lørdag 12.08: XC Seminaret over

Årets XC Seminar i Vågå (kun PG) ble avsluttet i dag. Instruktør var Ronny Helgesen. Siste ukes vær gav dårlig flyutbytte for deltakerne, de fikk desto mer teoriundervisning der Ronny øste ut av sin rike erfaring.


Popkorn!

Største bekymring før flyvingen i dag i Vågå var faren for overutvikling. Skyene bygde først kraftig, for så å roe seg ned. Problemet ble isteden den popkorngryte-aktige, supertrange termikken som ble fliset opp av 20-30 km/t høydevind. Ingen kom seg på tur, kun lokal flyving i det varme sommerværet.
 

=NIMBUS=


Tirsdag 08.08: Blåhø - Valdresflya

Spesiellt rutevalg av Tom Salamonsen i dag, ikke fløyet før med PG!

Loggboka 2006.08.08. Tom Salamonsen
 

=NIMBUS=


Søndag 06.08: Hemsedal Open (NC) - Resultater

Mail - Øystein Walle: " Her er resultatlista. Fløy i dag fra Sogglarberget nordover inn i Mørekvamdalen, tilbake til Kyrkjebønosi, Feten Gård og til mål i Grøndalen. 37 km. Sju stykker til Mål. Rolf først, Ronny, Gunnar, Arne, Tor-Erik, Øystein og Svein Harald."

Task Name Distance
T1 Task1 50.1 km
T2 Task2 37.8 km
T3 Task3 35.7 km
         
Place

Name

T1 T2 T3 Total
1 DALE, Rolf,   1000 896 1000 2896
2 SÆBU, Gunnar,   861 967 878 2706
3 WALLE, Øystein,   849 887 799 2535
4 HELGESEN, Ronny,   552 818 982 2352
5 ÅRSBOG, Arne,   569 608 839 2016
6 SPERSTAD, Peder,   794 754 401 1949
7 LABOVIC, Zoran,   283 965 586 1834
8 SOLHEIM, Morten,   783 558 393 1734
9 HANSEN, Jan Richard, 698 599 393 1690
10 FONN, Egil,   528 572 395 1495
11 STRANNA, Tor Erik,   ABS 604 806 1410
12 HELGESEN, Kenneth,   508 381 492 1381
13 LANDSVERK, Halvor,   539 793 ABS 1332
14 HANSSON,Svein Harald 40 581 706 1327
15 SMETBAK,Ole Halvard 300 601 395 1296
16 SØRENSEN, Stein,   537 392 343 1272
17 AASEN, Kristian,   306 569 393 1268
18 ARTMANN, Lennart,   512 327 419 1258
19 GRAFF, Frode,   293 546 227 1066
20 FEDDE, Kjetil,   298 589 ABS 887
21 NORANG, Per Inge,   287 148 379 814
22 BRUDESETH, Berit,   310 374 125 809
23 MEDHUS, Frode,   296 100 399 795
24 GRYTNES, Hans Cato, 298 132 348 778
25 IVERSEN,Rune Christian 293 100 379 772
26 KVÆRUM, Magne,   298 109 360 767
27 GAULEN, Roar,   ABS 312 413 725
28 MANGSETH, Stein Egil, 293 100 329 722
29 ERDAL, Stein-Tore,   40 601 55 696
30 WIIK, Paal,   318 356 ABS 674
31 HANSEN, Steinar,   283 100 100 483
32 NILSEN, Rune,   311 100 55 466
33 MEDHUS, Knut Johan, 40 100 55 195


=NIMBUS=


Lørdag 05.08: Hemsedal Open (NC)

Klippet fra OPK`s nettside:

"Hemsedal Open dag 1 og 2
Fredag hadde vi en bra NC oppgave med start i Hydnefossen. Fra Hydnefossen til Skisenteret, tilbake til Hydnefossen før vi dro på langtur mot vannskillet og Bjøberg. Oppgaven var på 50 km, og Rolf Dale var først i mål. Deretter fulgte Gunnar Sæbu rett foran Øystein Walle. Morten Solheim, Svein Harald og Peder Sperstad kom litt etter. Oppgaven var enkel fra Hydnefossen til Skisenteret. Der fikk vi hjørneffekt på Tottenveggen og litt vanskeligere forhold. Mange landet der. Deretter var det enklere tilbake til Hydnefossen og tilbake til skisenteret før det ble vanskeligere fra Roniheisen og videre vestover mot Bjøberg. En fin dag for de som kom høyt på vei til Bjørberg. Øystein passerte Bjøberg i over 3000 meters høyde og fortsatte nesten til Lærdal, mens Rolf, Svein Harald og Gunnar fløy tilbake til Hemsedal.
Lørdag var det vanskeligere å velge hva vi skulle gjøre, et cirrusslør lå over hele området, og vi reiste med buss til Ål. Der fikk vi startet i en god periode i forhold til cirrussløret, og boblene var overraskende gode. Startbobla gikk til 2800 meter og oppgaven kom godt i gang. Vi fløy fra Ål til PG-Berget ved Gol. Deretter til Svenkerud mellom Gol og Nesbyen før det bar mot mål i Gol sentrum. Syv piloter i mål, og veldig mange som landet mellom Svenkerud og mål. Individuell tid gjør at vi ennå ikke helt vet hvem som vant, men følgende piloter kom til mål; Gunnar Sæbu, Zoran Labovic, Rolf Dale, Øystein Walle, Ronny Helgesen, Halvor Landsverk, Peder Sperstad. Oppgaven var på 37 km, og puben var rett ovenfor landing. Mange glade piloter på en dag som så veldig dårlig ut før vi startet!
I Hemsedal forgikk PP2 og PP3 konkurransen under cirrusen, med mange turer, men med lite løft. Mange glade mennesker der også..."

Les mer ► www.opk.no - Siste Nytt :
 

=NIMBUS=


Fredag 04.08: Dypt savnet

Loggboka
ligger nede på 4. dagen. Når slikt skjer, og attpåtil på sommeren, merker man hvor viktig den er!

I dens fravær kan man lese om hva som skjer i Vågå på http://www.boiesen.net/
 

=NIMBUS=


Torsdag 03.08: Pionertur til Øye

Svein Bjørneseth
fløy i dag frisk pionertur og knipset lekre bilder underveis.
 

=NIMBUS=


Onsdag 02.08: Dutch and Belgian Open 2006 (PG)

Norske piloter er med, følg dem på http://home.versatel.nl/dutchopen/

 

Rekordstedet Zapata

I
ngen andre steder i verden er det satt så mange HG/PG rekorder som i Zapata: World Records set in Zapata, Texas
 

=NIMBUS=


Mandag 31.07: "Frode igjen"

Min tur opp i nimbusen forrige uke satte i gang den lange og tildels hissige diskusjonsstrengen "Frode igjen" Sky Forum. Her er min kommentar i denne diskusjonen, lagt ut i dag:

" Jeg blir kraftig kritisert i denne diskusjonsstrengen (”Frode igjen”) for turen min sist onsdag (26.07.) der jeg ble sugd opp i en nimbus. Det er helt greit å få kritikk, det må jeg tåle, men kritikken er overdreven og preget av synsing. Det er bare utrolig hva enkelte tillegger meg av holdninger og handlinger! Sky Forums lesere fortjener å få fakta for å kunne gjøre seg opp en mening om hva slags paragliderpilot jeg virkelig er.

Det har her blitt framstilt slik at jeg tre ganger har gjort nøyaktig samme dumme feil. Slik er det ikke. Omstendighetene har vært vidt forskjellige.

Første gang (1990, Køssen, Østerrike) begynte ei stor sky (nimbus ?) som lå 6-7 km unna å suge kraftig sideveis. Det kom meget overraskende på meg og de 60-70 andre som var i lufta og vi ble plaget med å komme oss ned. Jeg ble ikke sugd opp i skya, det manglet et par km på det, men episoden gjorde naturligvis sterkt inntrykk på en fersk PP 2`er. Samme situasjon har veldig mange piloter vært oppe i.
Andre gang (1996, Bøverdalen, Norge) var det cumuluser som etterhvert smeltet sammen til en nesten sammenhengende ”madrass”. Vi var mange i lufta som fløy på samme vis, vi la inn en sikkerhets bufferavstand til skybas og fløy på det svake skyløftet. Bare jeg var så uheldig å snuble over en ”inbedded” nimbus, altså en skjult nimbus, umulig å oppdage før du er i suget fra den. For å gardere seg 100 % mot denne type nimbus kan man ikke fly under et mer eller mindre sammenhengende skydekke. Tett sammenhengende skyer i en skygate er også potensielt farlige, når man først er i gang under en slik har man ikke lenger skikkelig visuell kontroll på høydeveksten på skyene lengre fram. Hva gjør så bortimot alle pg/hg piloter? De flyr under tett skydekke. De flyr under skygater. En kalkulert risiko ut ifra hvordan man vurderer dagens værbilde.

Tredje gang (2006, Vågå, Norge) var den svære cumulusen synlig. Jeg observerte den første gang fra 10-12 km avstand. Var det en nimbus, og i så fall i en farlig fase? Den så ikke ut til å øke i størrelse mens jeg fløy nærmere og det regnet kraftig fra den over et stort område. Jeg vurderte det dithen at den var ferdig med vekstfasen og i ferd med å tømme seg. En døende cumulus/nimbus som på sikker avstand kunne passeres. Begynte å fly forbi, lå godt på utsida av den og fløy på redusert synk og svakt stig, kanskje skapt av bygeløftet. Plutselig flyttet skyens ytterkant seg utover med eksplosjonsartet fart og jeg var havnet innenfor kanten! Denne oppførselen er ikke vanlig. Skya hadde et ekstremt adferdsmønster på en dag som skulle vise seg å produsere ekstremt vær, noe TV/radio/aviser i etterkant rapporterte til fulle. Selv meteorologene ble overrumplet av det ekstreme været, da er det vel ikke så rart at jeg som lekmann ikke klarte å forutse denne skyas overraskende utvikling.

I selvironisk etterpåklokskap skrev jeg på fridistanse.no ”... De andre hadde vett til å avslutte turen i eller før Vågå...” Skriftlig ironi skal man være forsiktig med, den misforståes lett. Denne setningen sees på av noen som en ”tilståelse” fra min side, noe den ikke er.
Werner Johannessen fløy foran meg fra Bismo og landet i Vågå. Har snakket med ham etterpå. Han observerte den aktuelle skya og støtter min oppfattelse av at man på forhånd ikke kunne forvente noe spesielt av den.

Har altså vært oppe i to nimbuser, en ”inbedded” og en ”lur” ekstremvariant. Gjør det meg til en uansvarlig pilot, blottet for airmanship? Tror ikke det. Jeg legger inn sikkerhetsmarginer tilpasset de rådende forhold slik jeg oppfatter dem. Hvis man i tillegg skal legge inn store marginer for absolutt alle eventualiteter hvor ender det da? En ting er sikkert, man bør iallefall ikke fly!

Anser meg selv som både veldig uheldig og veldig heldig. Uheldig for å ha havnet i situasjonen to ganger, heldig som har overlevd. Min paragliding består nesten utelukkende av fridistanse i indre, høyereliggende strøk. Det øker nok sannsynligheten for å havne i slikt trøbbel. Lennart A er inne på dette i sin kommentar på strengens side 3, les den!

Bare en liten ting tilslutt, og som Roar S allerede har påpekt: Kamerater har gitt meg kallenavnet ”Nimbus”. Det var ikke min ide. Navnet ble først bare brukt internt i klubben, seinere spredde det seg videre slik kallenavn gjerne gjør. Antall piloter i NLF med navn Frode har økt kraftig og er nå oppe i 25, hvorav 5 har de samme initialene (FH). Det var derfor praktisk å beholde et kallenavn som i skriftlig sammenheng skilte meg fra de andre Frodene.
Jeg er ikke stolt over kallenavnet men fornøyd med at det gjenspeiler hva jeg holder på med, en luftsport, men hadde vel egentlig foretrukket ”Ørn” eller noe liknende. Noen som vil bytte kallenavn med meg? Tenkte nok ikke det nei, ikke etter denne diskusjonsrunden...! "
 

=NIMBUS=


Søndag 30.07: Ferien over

I Vågå gråvær fra morgenen  og etterhvert massiv overutvikling og kraftig regnvær. Som en følge av det gikk store jordras over begge veiene mellom Vågå og Lom. Ekstremværet har ikke altså ikke rast fra seg ennå. Var derfor ikke så pinefullt å avslutte ferien i dag og kjøre ned til Oslo.

Les mer ► VG Nett: Flere jordras rammet Vågå og Lom
 

=NIMBUS=


Lørdag 29.07: Truende skyer

Etter at formiddagssola brant vekk daltåka i Vågå kom den ene svære nimbusen etter den andre. Ingen flyving. Dagen gikk med til kafébesøk og fjelltur.


Advance Omega 7 er nå i produksjon

Sjekk ut beskrivelse, tekniske spesifikasjoner, farger... - Advance Hjemmeside

www.para2000 - omega 7
(Tips: Svein Bjørneseth)
 

=NIMBUS=


Fredag 28.07: Mye pes!

Noen tipset pressa om min tur opp i nimbusen på onsdag, dermed braket det løs! Har begrenset sterkt hvem som har fått intervjuer og bilder men det har ikke vært enkelt, pågangen har vært enorm.

Jeg lot NRK Radio/TV - Hedmark&Oppland  få det eneste radiointervjuet og TV intervjuet. De sender TV intervjuet i kveld på NRK Østlandssendingen (18:40) og sannsynligvis også noe av det på NRK 1 (19:00).

Utenom radio og TV har noen få nettaviser og et par aviser fått bilder og korte intervju.


Pepper

Det har vanket endel "pepper" i PG miljøet om denne turen som av noen forståsegpåere fremstilles som fullstendig uansvarlig flyving av meg. Ingen av disse har tydeligvis tatt seg brydderiet å snakke med meg eller andre som var i Vågå den aktuelle dagen og fått forklart hvor eksepsjonellt været var. HALLO sier jeg bare! Hvorfor har aviser og TV i etterkant vært fulle av av reportasjer om ekstremværet denne dagen? Fordi det var ekstremt! Kan det være at det er grunnen til at det gikk galt for meg? Jeg bare lurer...
 

=NIMBUS=


Torsdag 27.07: Enda mer overutvikling!

Det var meldt overutvikling i dag så bussen fra Rikssenteret gikk tidlig opp til Vole. Kl 12:30 var løpet kjørt, ingen vits i å fly etter den tid pga nimbuser som utviklet seg enormt raskt i nabolaget. De som fløy før den tid rømte da banen, noen trakk ører for å komme seg ned i tide. Vi var to som ikke startet før det var for seint, som straff haglet/ regnet vi ned på start og fikk klissvått utstyr som ligger til tørk nå!
 

=NIMBUS=


Onsdag 26.07: XC med komplikasjoner!

Totalt 20-25 HG/PG piloter på Bismo i dag. Treg utvikling av dagen, flesteparten av HG`ene som startet før kl 14 bustet. Deretter enklere å skru seg opp. Fire (?) PG og en HG (Werner Johannessen, som startet tidlig!) dro på tur.

De andre hadde vett til å avslutte turen i eller før Vågå, enorme nimbuser stengte veien videre. Jeg la meg i "skjørtekanten" på nimbus over Jettaplatået og fløy på løftet av den. Mistet kontrollen og ble etterhvert sugd opp i 6098 m. Max stig på  23,5 m/s ifølge instrumentet (Competino). Se ellers "Tracklogg statistics" i Loggboka...
Er redd denne turen ikke tilfredsstiller høydebegrensningkravene i FDL, streng admin har jeg hørt :-)

Nimbus episoden vil bli beskrevet seinere i artikkelform med bilder og det hele.

Loggboka 2006.07.26. - XC


British Open (PG) - Montalegre, Portugal, dag 2 og 3

Mailer - Thomas Nilsen " British Open dag 2. Stabilt og blått. Takeoff i Chaves noen mil fra Montalegre. Trang start, men bra kø i dag etter oppvasken på briefingen i dag tidlig. Deklarert mål oppgave på 43 km. Elapsed time oppgave pga start køen. Start ble utsatt pga slappe forhold. Stort mannefall utfor start. 1/3 bombout ut på slettene forran start, 1/3 rett bak start og resten i mål. Kjell Harald og Thomas N kom aldri opp. Stein Tore og Thomas S kom ca 10 fra take off og bustet på platået bak start. Bjørn eneste av oss i mål og beste distanse på 43 km. Thomas N med korteste dist på 17 m. "Sprit of Norway"-laget har da mye og ta igjen i morgen. Håper på mer ustabilitet og termikk i morgen. Undertegnede hadde ikke en eneste runde i stig i dag...Sukk"

"Dag 3 kansellert. Resultatet fra i går gir Bjørn Skarpås en respektabel 6. plass. Satser alt på de tre neste dagene nå."


British Open - hjemmeside

Info fra KKPG


Paragliderpilot melder om skgbrann

Mail - Runar Halling "
...En litt artig historie at vi kan bidra i denne sammenheng.

http://www.flightlog.org/fl.html?l=2&a=34&user_id=877&trip_id=117794

Hadde ikke en pilot vært i lufta denne dagen hadde kanskje saken fått et annet utfall.
Synd det ikke fremkommer i nyheten at det var en paragliderpilot som varslet om saken.

www.laagendalsposten - "Slukket skogbrann i Sandsvær...."

 

=NIMBUS=


Tirsdag 25.07: Tricky!

NV vind gjorde det tricky å starte fra Vole (sørvendt) i dag, de fleste kom seg likevel ut på termikken som gufset inn.
Lars Tore Strand
og John Herman Sørheim prøvde seg på tur, kom seg et par mil ned Gudbr.dalen. Werner Johannessen (HG) og Knut Løndal (HG) fløy de 75 kilometrene ned til 8-kanten på Fåvang. Jeg tok en hviledag.

Lav skybas (2100m) og overutvikling enkelte områder amputerte dagen.


Enda en kreativ måte å beskrive termikk på!

"...smårufsete fjortispromper!"

(Tips: Svein Bjørneseth)


Polsk PG pilot på ville veier

"....Soon he was up in the air, enjoying his life. He landed in a picturesque area after four hours of a marvellous flight. When he had come up to nearby houses, he was shocked to find out that residents were speaking Russian. Although he felt his blood run cold in his veins, he remained calm. He managed to stop a car and he went to a Polish consulate in Kaliningrad, the Russian city not far from the Polish border..."

Les mer ► Accidentally paragliding into Kalinigrad (Polonia - Polskie Radio)
 

=NIMBUS=


Mandag 24.07: Overskyet

En overskyet dag i Vågå med overutvikling og nedbør. NV vind var meldt og det så lysere ut mot Vestlandet så vi dro en gjeng PG&HG med største Rikssenterbussen til Bøverdalen. Der ble det enkelte solgløtt seint på ettermiddagen men ikke nok til å gi annet enn skliturer.


Vågå Open 2006 - en kjempesuksess!

oppsummering på www.vagaopen.no

Gudbrandsdølen Dagningen: "Nordisk mester fra Vågå"


British Open (PG) - Montalegre, Portugal

Mail - Thomas Nilsen: "Oppdatering fra british open dag 1, Montalegre Portugal. Dårlig dag. Kanselert omgang pga for kort startbar tid i start vindu. Bakvind og dårlig britisk kø kultur. Stein-Tore var lengst frem og landet i spania 27 km fra mål.
Opg var deklarert mål med d1 (n41 52 49 e07 43 13) som takeoff og g12(n42 18 22 e07 38 00) som mål (Spania). Start var 40 km entry på g12, ca 8 km fra takeoff.

Alle 5 håper på bedre dag i morgen. Hilsen Bjørn S, Kjell Harald N, Stein-Tore E, Thomas S og meg Thomas N"

British Open - hjemmeside
 

=NIMBUS=


Søndag 23.07: Mer overutvikling!

Etter flere dager med overutviklingsproblemer i Vågå er det nesten så en lengter litt tilbake til blåtermikken som vi jo hadde rikelig av i mai og juni.

Tre PG prøvde seg sørover, kom til Kvam der svære skyer lå og stengte.
Fredrik Sandquist
fløy en FAI trekant på 50 km i nærområdet og klarte den.

Loggboka 2006.07.23. - XC
 

=NIMBUS=


Lørdag 22.07: Vågå Open (HG) - dag 8

Dagens oppgave var på 75 km med start fra Vole og et sørligste WP ved Otta. Vinner var igjen Olav Opsanger og han tok dermed en komfortabel seier sammenlagt. Tett mellom de neste plassene, resultater på
www.vaagaaopen.no

Tidlig og kraftig cumulusutvikling så det lå i kortene at XC-mulighetene var begrensete for friflyvere. Vi prøvde oss likevel men ingen kom seg langt avgårde, fristet ikke å fly inn i "eksploderende" nimbuser!


Adelskalenderen for PG                                           
Olav Opsanger (©Frode Halse)

Da har Stein-Tore Erdal fikset biffen og delt Adelskalenderen inn i PG del og
HG del. Det skjedde samtidig med at jeg oppnådde sesongens store mål: å bli den aller første PG pilot som fikk snittet på Adelskalender-turene over 100 km, altså totalsum over 1000 km.

Nytt medlem i Klubben

Gårsdagens lange fridistanse er nå logget og klarert, vi kan derfor gratulere Fredrik Sandquist med medlemskap i 100 km Klubben, den andre svensken på kort tid!

Loggboka - Fredrik Sandquist,  Vole - Imsdalen 100,7 km
 

=NIMBUS=


Fredag 21.07: Vågå Open (HG) - dag 7

Slør for sola gjorde at termikken først kicket inn på Vole for fullt fra kl 14. Oppgave med FAI trekant på 50 km pluss noen ekstra WP ble flydd, 15 piloter i mål.

PG: Fredrik Sundquist fløy ca 100 km fridistanse (nytt 100 km medlem?), landet i Imsdalen. Undertegnede så misunnelig på at han skar innover vidda ved Ringebu i retning Østerdalen. Torde ikke å gjøre det samme med svakt bein, safet derfor videre nedover Gudbrandsdalen og landet pga solgangsbris rett før Tretten
(87,2 km). Henning fløy til Fåvang.
HG: Erik Vermas fløy ca 170 km fra Bismo, landet i Østerdalen...

www.vaagaaopen.no

=NIMBUS=


Torsdag 20.07: Vågå Open (HG) - dag 6

Nok en heftig termisk dag i Vågå. Dagens oppgave (91 km) lignet delvis på gårdagens med sørligste WP på Kvam: Vole - WP Otta - WP Kvam - WP Vågå bru - mål Sørem (Rikssenteret). 10 piloter kom i mål. Igjen fløy Olav Opsanger raskest. Han har nå en solid sammenlagtledelse. Mer resultater, se hj.sida.

Kun Fredrik Sundquist dro på fridistanse av PG`ene. Han kom seg fire mil avgårde, landet litt forbi Grimsdalshytta. Det overutviklet og regnet massivt lengre østover så han hadde uansett ikke kunnet komme mye lengre.

www.vaagaaopen.no
 

=NIMBUS=


Onsdag 19.07: Vågå Open (HG) - dag 5

Oppgave 3 på 82,6 km  flydd i dag: Start  Vole - WP Kvam - WP Heidal - WP brua Vågå - mål Sørem (Rikssenteret). Kun Olav Opsanger og Jon Gjerde fløy hele oppgaven, Olav raskest.

SV-V på 5-7 m/s som gjorde termikkskruing utfortdrende, spesiellt for PG. Kun undertegnede og Fredrik Sandquist dro på tur av PG`ene men kom ikke langt, overskying og skygge. Landing på samme jordet mellom Otta og Sjoa.

www.vaagaaopen.no


Paragliderpilot havnet i høyspent

Hang i en tynn tråd (VG TV)

(Tips: Hans Cato Grytnes)
 

=NIMBUS=


Tirsdag 18.07: Vågå Open (HG) - dag 4

Kort periode på formiddag mellom kl 10 og 11:30 da det faktisk var skrubart foran Vole før NV vinden kom bakfra og ødela. Erik Vermas (HG) pluss noen PG fløy da. Erik dro på tur, fikk en tremiler ned Gudbrandsdalen.

Konkurransen forflyttet seg til Bøverdalen men der ble det både skjev (V) og i overkant sterk vind så dagen "blåste bort", ingen oppgave flydd. Noen få HG frifløy der på kvelden.

www.vaagaaopen.no


Hva sa egentlig Materazzi til Zidane? - 2


Mail:
"Jeg ser HG-folket forsøker å vri seg unna sannheten nok en gang.
Jeg kan via godt informerte kilder opplyse om at de famøse ordene til Materazzi faktisk var som følger: Moren din dater en HG-pilot! Moren din dater en HG-pilot!! MOREN DIN DATER EN HG-PILOT!!!
Hilsen
Espen Johan Håvås"
 

=NIMBUS=


Mandag 17.07: Vågå Open (HG) - dag 3

Ingen omgang flydd. Sterk S-SV vind og lavt skydekke men litt solgløtt og ingen nedbør. Flybart for HG, og også PG for den ekstra flysugne...

www.vaagaaopen.no


Hva sa egentlig Materazzi til Zidane?


Det norske HG miljøet har visstnok svaret på hva Materazzi sa til Zidane forut for den famøse nedstangingen under VM fotball. Han sa
"jævla pg-pilot!" - "jævla pg pilot!!" - "JÆVLA PG PILOT!!!"
 

=NIMBUS=


Søndag 16.07: Vågå Open (HG) - dag 2

Sterk SØ som gikk over på like sterk SV. Ikke distanseforhold for PG og tilogmed røffe vindforhold for HG`ene enkelte steder på den 56 km lange oppgaven som de fløy: Vole - Salknappen - Lora - Lesja. Flere i mål, minst 5-6 stykker?

www.vaagaaopen.no
 

=NIMBUS=


Lørdag 15.07: Bismo bust i dag

Mange PG og HG dro til Bismo i dag men den varslete vestavinden ble for sterk. De få som fløy fikk en heller ubehagelig opplevelse. Frode Graff (PG) og Werner Johannessen (HG) fløy begge til Lom, altså ca 2 mil. De fleste valgte å ikke starte.
Men Bismo leverer vanligvis varene:

På gamle trakter

Bismo er fremdeles ett av norges aller beste  startsteder for ultralange fridistanser, noe Frode Graff og Tom Salamonsen seinest i fjor demonstrerte da de fløy henholdsvis 152,7 km og 147,5 km derfra.

1. juni i år hadde Lars Sletten og Egil Fonn en røff tur fra Bismo til Vågå. Ruta var ny for Egil og et hyggelig gjensyn med gamle trakter for Lars som var en av pilotene på historiske Superlørdag. Denne spesielle lørdagen fløy han fra Bismo og nesten til Vinstra, en fridistanse på 85 km, kun slått av Per Arne Soldal (91 km). 9 piloter slo på samme dag fra samme startsted den tidligere Norgesrekorden (62 km) !
 

                
                
Lars Sletten og Egil Fonn i sikkerhet  på Rikssenteret! (©Frode Halse)


Intervju med Lars:

Hvordan var det å stå på Bismo-starten igjen så mange år etter Superlørdag?

Det var en god og spesiell følelse å stå på start på Bismo, det begynner å bli mange år siden, og mye har skjedd siden den gang.

På den tiden brukte jeg alt av fritid i jakten på fine flyturer, det var en herlig tid som jeg husker tilbake på med stor glede. ”Superlørdag” var en banebrytende tur, jeg husker den som om det skulle vært igår, et av mine aller beste flyminner.

Andre prioriteringer ble gjort i de kommende årene, og flyferiene sørpå ble færre, og flygingen min ble mest på det lokale planet.

Lysten til å fly på et høyere nivå har alltid vært der, og jeg føler meg hjemme i traktene rundt Vågå.

Jeg vil uten tvil bruke mer tid på flyging i de kommende årene, selv om jeg fortsatt liker å ha flere jern i ilden; Modellseilfly, sykling, ski kite og friluftsliv gir meg mye glede og energi.

100km klubben vil jeg gjerne bli med i ....!!

Du er jo bortimot den samme som for 13 år siden men flyredskapen din anno 2006 er noe helt annet enn den var i 1993?

Ja det var tider det… Fløy Falhawk VT 501 eller ”kamikaze” som den (kanskje) med rette ble kalt.
Vingen var en prototype som på den tiden hadde revolusjonerende data og ytelser. Bakdelen var ”en smule” nervøsitet … Men på tross av at den vingen i dag aldri hadde blitt godkjent i noen kategori, så lærte den meg hvordan man skulle handle en paraglider i ekstreme situasjoner.Den tilga ingen feil, og kunne være virkelig lunefull, spesielt med tanke på spinnegenskaper. Fløy VT 501 og etterfølgeren VT 2 mer enn 250 timer, og hadde mange fine turer med dem.
Selv i dag nyter jeg godt av erfaringene jeg fikk fra de vingene, og flyr av og til med dem (I rolige forhold)

Tror at stikkordet er å ha respekt for vær og vind, og aldri undervurdere hva en vinge kan komme til å finne på i ”ruskevær”, uansett klassifisering.

Flyr i dag en Nova Tattoo M, og før det Nova Aeron M, uten tvil en annen verden.

Sikkerhet, handling og ytelser har blitt veldig, veldig mye bedre siden den gang

Kvaliteten på de forskjellige merkene er jamn og god, de fleste lager bra utstyr.

 

Gikk i år over til integralsele (ava samurai), og det var mye ny flyglede i de ofte kalde forholdene her oppe i nord. Deilig å slippe å fryse, og så ser det jo tøft ut (:

Hvordan var ambisjonsnivå og flyplan i år sammenliknet med på Superlørdag?

Ettersom årene har gått har erfaring og utstyr blitt bedre og bedre. Værmeldinger og informasjon fra andre piloter er revolusjonert etter at Internett kom. Vi er på grunnlag av dette blitt bedre og bedre til å ta riktige beslutninger angående startsted, rutevalg. Det er ikke så ofte det blir total bomtur lenger…

Før fløy jeg mest av gårde, og tok tingene mer som de kom, av og til ble turene bra, andre ganger mindre bra. Ambisjonsnivået den gang var mer rettet mot konkurranse enn nå, det å komme først var viktigtigere da.

For 13 år siden var det så som så med planlegging, planen var vel bare å se hvor langt man kom basert på ganske dårlig værbriefing.
Det var heller ikke så vanlig å tenke på muligheten for å fly innover mot østerdalen, det ble som regel melkeruta ned Gudbrandsdalen.

Nå er jeg mye mer opptatt av å konkurrere mot meg selv, å sprenge egne grenser.

Naturopplevelser og gode minner fra fine distanseturer betyr veldig mye for meg.

Målsettingen for Bismoturen var å sprenge 100 km grensen, noe jeg tror vi kunne klart hadde vi fortsatt østover (Mer om det under)

Har forelsket meg fullstendig i distanseflygingen i Vesterålen, har hatt noen av mitt livs beste flyopplevelser der ute.

Naturen, termikken, kompleksiteten i det å utforske et helt uflydd område … bare så synd at sesongen er så kort, typisk 1 måned i året med potensiale. Men når det slår til, da er det ingen annen plass i verden jeg helle ville vært… Mer om dette på hjemmesiden min.


Det ble en tøff "overfart" til Vågå denne gangen?

Det var meldt ubetydelig med høydevind, samt blåtermikk. Blåtermikken stemte, men høydevinden var litt ute på vidda….. Støvdjevler freste i lyngen på start, og indikerte at forholdene kunne være rufsete.
Vi tok av, og de første boblene tydet på at høydevinden var sterkere enn meldt, men innenfor gode marginer. Vi kom ikke særlig høyt, sjelden over 2000 moh, og det er jo som kjent ikke mye for å krysse vidda innover mot Vågå.

Turen utviklet seg snart til en kamp for å holde luft under beina, der Egil og meg dro lavt innover vidda, var ofte lavt, men heldigvis sto termikken veldig tett, og ny boble kom alltid når vi trengte det.

Merket at vinden økte på, og vi driftet rett mot Finndalen. Egil ville ikke være med inn dit, og klarte å komme seg ut til Ottadalen, mens jeg lot det stå til med tidvis 70 kmt i bakkefart.

Sørvest av Finndalen begynte jeg å bemerke at vinden begynte å bli faretruende sterk, skulle det bli nødvendig å lande. Fløy med relativt god høyde inn i Finndalen, og siktet meg inn på skaret midt i dalen på nordsiden. Hadde allerede fått meg et par karameller, og var på vakt. Entret en boble over skaret, og sirklet oppover med ca 4 ms på varioen, så nesten uten forvarsel økte stiget på til over 8 ms. Vingen slo så inn venstre side70-80% og roterte så hardt at tvinn oppsto. Det hele skjedde utrolig fort, og var noen øyeblikk ikke sikker på at jeg kom til å gjenvinne kontrollen. Gikk heldigvis bra, men forholdene var tidvis veldig harde videre nedover mot Vågå

Fortsatte ned Finndalen, og begynte nå å tenke på å avbryte turen. Med den lave skybasen, og vissheten om at Ottadalen smalner inn ned mot Otta, tok vi et lite ”møte” i lufta. Magefølelsen ble forsterket da vi fikk se et Vågåvann som skummet med hvite bølger. Over Vole ble beslutningen om å lande på rikssentret tatt.

Dette med flysikkerhet er et tema som jeg tenker mye på, dette er nok også det som begrenser meg mest i en konkurransesituasjon. Er ikke lenger villig til å ta de riskene det medfører å fly videre i sterk vind, eller å fly så nært inntil terrenget som mulig.

Å skade meg er noe jeg prøver for enhver pris å unngå. Det er viktigere enn å sette rekorder.
Jeg lytter ofte og nøye til intuisjon og ”magefølelse” når jeg flyr.



Takk for interessante svar Lars og lykke til med videre flyving!


Les mer ► Loggboka 2006.05.01. Lars Sletten 
             ► Loggboka 2006.05.01. Egil Fonn
            
             ► www.larssletten.net/  med
Bilder fra årets Bismo - Vågå tur
            

             ► Superlørdag - artikkelen
             ► Fem Lengste XC


Vågå Open - NM og Nordisk (HG)

Mesterskapet startet i dag og varer ei uke. Første oppgave gikk fra Vole via WP ved Kvam, deretter WP Branstadkampen og så tilbake til Frya der målet var. 7 mann klarte oppgaven. Det var vanskelig å komme seg over 1600 m høyde og avgårde fra Vole/Jettaplatået, mye pga økende SV vind.

Resultater kommer "plutselig" på www.vaagaaopen.no !

Liagardane (Ål) - Dokka

Fin 73,4 km tur av Lennart Artmann fra Liagardane og nesten fram til Dokka.

Loggboka - Lennart Artmann - 2006.07.15.


Liten og hendig nødpeilesender

"Smallest and most functional P-ELT available; can be easily carried in a pack or pocket; small enough to be worn by pilots, hikers, hunters, kayakers, or any outdoor enthusiast"

Rescue beacon (The Oz Report)
 

=NIMBUS=


Onsdag 12.07: EM PG 2006 - en konk.dag igjen

Mesterskapet har pågått siden 1. juli men kun 5 gyldige omganger er flydd. Dagens omgang ble kansellert pga overutvikling.

Sammenlagt leder italienske Luca Donini med sveitsiske Christian Maurer hakk i hæl. Tsjekkiske Thomas Brauner er på 3. plass. Beste norske er Rolf Dale på 64. plass.

Hjemmeside:http://www.ojovolador.com/press/


Mer seletøytrøbbel, denne gang med tandem PG

fridistanse.no fokuserer vanligvis ikke på ulykker men for de seletøyrelaterte gjøres et unntak! De er så livsfarlige og meningsløse at de bør få stor oppmerksomhet. 

Witness: Harness faulty in paragliding accident (nevadaappeal.com)
 

=NIMBUS=


Mandag 10.07: Glittertind

Arne Kristian Boiesen
, Tom Salamonsen og Mikael Ulstrup gikk sist lørdag opp på Glittertind og kunne da på nært hold vurdere topplandingsmulighetene.

Tekst og bilder fra turen på boiesen.net - glittertind - comments og
mikaelulstrup.com - gutta-pa-tur-til-glittertind - respond
   

Jeg har utlovet en flaske cognac til den første som topplander på Glittertind med PG.

Les mer ►
Pionerflyving - Glittertind 


Ikke forglemmelse men feil innkobling?

Mail - Lars J. Aas: "Ang. "NOK EN GANG: IKKE GLEM Å LÅSE LÅRSTROPPENE!" som du postet for noen dager siden, så var lårstroppene faktisk låst på seletøyet til svensken.

Hvordan han hadde koblet seg inn og hva han hadde tenkt når han gjorde det er det vel ingen som vet, men DHV har noen teorier her:
http://www.dhv.de/typo/Offene_Beingurte.3794.0.html

Diskusjon på paraglidingforum her: http://www.paraglidingforum.com/viewtopic.php?t=7347


Lars J "
 

=NIMBUS=


Lørdag 08.07: Tandem PG savnet.

En tandem PG som startet fra toppen av Mt Blanc sist søndag er fortsatt savnet. Piloten var en lokal guide, passasjeren var engelske Brian Simpson (40). Dårlig vær har gjort letearbeidet vanskelig.

Les mer ►
Man missing after mountain exploit
 

=NIMBUS=


Torsdag 06.07: Tur nr 50!

Da er turen klarert og vi kan gratulerer Arne Kristian Boiesen med gårsdagens tur som var tur nr 50 over 100 km med paraglider i Norge.

Loggboka - 2006.07.05 -Arne Kristian Boiesen

Paragliding over 100 km i Norge - Lista

Vole igjen

Fra morgenen cirrusslør som letnet slik at solinnstrålingen var god etter kl 14. Sterk vind gjorde at få dro på tur. Jeg holdt meg lokalt. Stian Aamodt og Rolf Tore Eriksen lot det stå til bakover til Gudbrandsdalen og over i Grimsdalen. De fløy henholdsvis 42,5 km og 39,5 km med landing et stykke forbi Grimsdalshytta. Ny pers for Rolf Tore. 

Tom Salamonsen fikk "turne" mer enn det som morsomt var på slutten av sin kveldstur fra Vole. En hyggelig testtur av Sigma 6 utviklet seg til uhygge. Det overutviklet nemlig med resultat skysug og sterke vinder fra skiftende retninger. Tom måtte kjøre med masse ører inne og gjøre fire serier med stupspiraler før han omsider kom seg helskinnet ned. Det nappet og løftet helt ned til 50-70 m over bakken. Veldig guffent bare å SE på dramaet!

En lykkelig Tom sekunder etter at han var trygt nede.
(©Frode Halse)

Loggboka - 2006-07-06


EM Paragliding 2006 i Morzine

Hjemmeside:http://www.ojovolador.com/press/

Info KKPG

 

=NIMBUS=


Onsdag 05.07: Start fra Vole

Kl 10:15:
Nok en fin dag i Vågå! Blå himmel med cirrusaktige skyer. Er meldt S-SV vind men foreløpig ligger den på SØ på Vole. Rikssenterbussene går iallefall dit, så får vi se hva vi får ut av dagen. Ny XC?

Kl 18:00: Cirrusene ble erstattet av cumuluser men det var ikke helt enkelt å skru seg opp. Noen PG og HG kom seg etterhvert på tur. Stort "mannefall" i Gudbrandsdalen i Dovreskogen-traktene, der landet også jeg etter å ha snust på Grimsdalen etter lav kryssing.

Arne Kristian Boiesen lyktes bedre med kryssinga, så bra at han likesågodt fløy videre til ca Tolga, altså rundt 114 km! Vi gratulerer med ny pers og hans andre tur over 100 km.
Tom Salamonsen fløy ca 72 km og landet i nabodalen til Drividale, altså i retning Oppdal.
Akkurat nå er Mikael Ulstrup ϋbergrei kamerat og kjører den lange hentinga på dem.

Loggboka 2006.07.05 - XC
 

=NIMBUS=


Tirsdag 04.07: FDL 2006 PG - ny mann på topp

Etter dagens sterke flyving fra Bismo har Arne Kristian Boiesen (361,9 km) inntatt toppen i FDL PG 2006 og skjøvet meg (331,5 km) ned på 2. plass , og takk for det. Var jo slett ikke meningen at jeg skulle score høyt i min rolige come-back-sesong. Har bare flydd på tur jeg!

Tom Salamonsen
(315,5 km) ligger på 3. plass. Det er ganske tett blant de fem-seks øverste så mye kan skje.


Bismo

Kl 10:00:
Tøff satsing på Rikssenteret i i dag, 15 seters bussen går til Bismo for flyving derfra. Forholdene er langt fra "bænkers" så dette blir spennende. Følg med følg med...

Kl 21:30: Sterk vind gjorde det tricky å ta høyde etter start i Bismo men det bedret seg etterhvert, de som startet sist fant enklere veien opp. 6 PG fløy via Finndalen, jeg rotet meg ut i ytre ruta via Lom ("feigeruta") og fikk som fortjent, bust ikke lenge etter Lom!
Gode prestasjoner av dem som fløy indre rute (Finndalen), Kjetil 25-30 km (?), Tom 37 km, Mikael 42,9 km, Arne Kristian 64 km, Kenneth 71 km og Oddbjørn 79 km. Ny pers for Kent!
 

De tre lengste spredde seg ut i vifteform, Oddbjørn landet ved Hjerkinn, Arne Kristian ved Grimsdalen og Kenneth ved Otta.

Loggboka 2006.07.04. - XC
 

=NIMBUS=


Mandag 03.07: Paragliding er farlig men...

Father in crash gave up paraglider for plane (Venturacountystar.com)
 

=NIMBUS=


Lørdag 01.07: Trolltreff/Fjellfestival Åndalsnes 10-16 juli 2006

I forbindelse med Fjellfestivalen 10. - 16. juli 2006 arrangerer RPK Trolltreff. Lyst til å fly mellom Romsdalstindene, eller kanskje opp Romsdalen? Sistnevnte urfordring krever en viss erfaring og lokalkunnskap. Arne Årsbog og Berit Brudeseth som begge har flydd opp Romsdalen er tilstede under arrangementet og vil sikkert være behjelpelige med gode råd.

Informasjon om arrangementet: www.rpk.no

Les mer ►
Endelig Romsdalen! (artikkel)


Laangt fra Hjartdal

SMS kl 17:51 - Arild Flatland: " ..fløy til Eggedal fra Hjartdal i dag, ca 76 km iflg GPS. Ny pers! Fantastiske forhold med skybas på 2700 m.Brukte ca 3 timer på turen. Arild "

Du har virkelig fått tenning på fridistanse nå Arild, den ene lange turen etter den andre! Bra det, så lenge du ikke rapper rekorden min :-)


På Sverige-tur til Kåtaviken..

Ole Johnny Rønneberg smetter over grensa!


Pionerflyving - Trollheimen

Prosjektleder/kontaktperson Pål Tore Sveen: " Etter et tips så har jeg oppdaget en koordinat-feil på pioneroppgaven jeg laget. De rette koordinatene på Honnstadknyken skal være N 62.57.25 og Ø 009.48.52 "

Feilen er rettet opp!

Pionerflyving - Trollheimen
 

=NIMBUS=


FREDAG 30.06: "HVA SKJER`A ?" (VOSS)

SMS kl 12:09 - Mikael Ulstrup: " Været ser veldig bra ut og luftrommet over Sogndal er åpent mellom 15 og 18. Det her kan bli en fantastisk dag :-) "

SMS kl 17:05 - Egil Fonn: " Hei Frode. Må bare fortelle om drømmetur fra Voss i dag. Etter å ha flydd 82 km står eg nå, bli og fornøyd v oppstigningen til Gaularfjellet. Logg kommer :-) "

82 km! Ny fylkesrekord for fridistanse PG i Hordaland? Det er også ny pers for Egil.

Vi gratulerer!

Loggboka 2006.06.30.
 

=NIMBUS=


ONSDAG 28.06: MER XC PÅ EKSTREMSPORTVEKO

SMS - Mikael Ulstrup: "Flere fine turer i dag. Nok engang ser det ut som Tom har flydd lengst med landing i Eidfjord på ca 50 km"

Loggboka - 2006.06.28.- XC



GODFREY WENNESS FÅR OFFENTLIG STØTTE

Northern Daily Leader - Tamworth: "PREPARATION for the 2007 paragliding world championships was given a significant boost yesterday as the result of a $90,000 State Government grant to upgrade facilities at Manilla's Mount Borah."

Les hele artikkelen


NOK EN GANG: IKKE GLEM Å LÅSE LÅRSTROPPENE!

Det kan i såfall bli det siste du glemmer..

Omkom i paragliderulykke (Aftenposten)
Falt ut av paraglider (Nettavisen)

(Tips: Rune Antonsen og Edvard Hole)
 

=NIMBUS=


TIRSDAG 27.06: EKSTREMSPORTVEKO

http://www.ekstremsportveko.com/


EKSTREMSPORTVEKO - IN ENGLISH

Aftenpostens engelske nettutgave


LANG HENTETUR

Morsom cartoonstripe (the Oz Report)
 

=NIMBUS=


MANDAG 26.06: TRACKLOGGER FRA MILSLUKERN

...er nå klare til nedlasting: http://jetta.ellefsen.net/milslukern_2006


XC PÅ EKSTREMSPORTVEKO

SMS - Mikael Ulstrup:
"Flott åpning av ekstremsportveko.Mange som fløy XC i dag. Tom Salamonsen lengst (?) med 55 km og landing i Vik ved Sognefjorden!"

Lite logget ennå, kommer her: Loggboka - 2006.06.26. - XC
 

=NIMBUS=


LØRDAG 24.06: NORDIC OPEN I ANNECY - DAG 7

Mail - Øystein Walle: " Vi satt paa start og ventet paa flyving.Det kom inn en front og regnet tok dagen. Resultatene fra fredag ble dermed endelige resultater.Selv om Mats Syndegaard klager paa jury avgjorelsen om aa diske hans tidlige start fredag."

Hvis fredagens resultater holder seg er altså Erik Rehnfeldt (S) både Svensk Mester, Nordisk Mester og vinner av hele konkurransen. Erik bor i Annecy og flyr der året rundt, ingen ulempe akkurat!

Rolf Dale
vinner NM, tar 2. pl i Nordisk og 3. pl totalt.
Bjørn Skarpås tar 2. pl i NM, 8. pl i Nordisk og 19. pl totalt.
Øystein Walle tar 3. pl i NM, 12. pl i Nordisk og 25. pl totalt.

Berit Brudeseth var eneste kvinnelige norske deltaker. Hun kom på 4. pl blant de nordiske kvinnene og på 11. plass totalt på kvinnelista.

Resultater    Hjemmeside Nordic Open
 

=NIMBUS=


FREDAG 23.06: NORDIC OPEN I ANNECY - DAG 6

Kl 09:
Dårlig vær, dagens omgang henger i en tynn tråd?

Kl 22:
Været gikk seg til og det ble flydd en fin 86,9 km oppgave! Resultater
          ikke klare riktig ennå.

Resultater    Hjemmeside Nordic Open
 

=NIMBUS=


TORSDAG 22.06: NORDIC OPEN I ANNECY - DAG 5

Etter mye venting ble det flydd en kort oppgave, kun 3 mann i mål.
Beste nordmenn: i dagens omgang Bjørn Skarpås med 4. plass (uoffisiellt), sammenlagt Rolf Dale med 10. plass (uoffisiellt).


Resultater    Hjemmeside Nordic Open


ØYVINDS BILDER FRA MILSLUKERN 2006

http://www.ellefsen.net/zenphoto/Milslukern+2006/


EM HG 2006 I KROATIA

Etter 5 omganger ligger Olav Opsanger sammenlagt på en sterk 14. plass. Svenske Andreas Olsson ligger på 7. plass. Østerriske Michael Friesenbichler leder mesterskapet.

Hjemmeside EM HG 2006


..47..48..49..
50!

Stor begivenhet står for døren, 100 km+ tur nr 50 skal flys! Hvem sørger for det?

Oppdatert 100 Km Turer liste
Oppdatert 100 Km Klubben Medlemsliste

Oppdatert 5 Lengste XC liste
 

=NIMBUS=


ONSDAG 21.06:  NORDIC OPEN I ANNECY - DAG 4

Ingen omgang pga for sterke forhold (vind/termikk).

Resultater    Hjemmeside Nordic Open
 

=NIMBUS=


TIRSDAG 20.06: NORDIC OPEN I ANNECY - DAG 3

Ingen omgang pga sterk vind.

SMS - Øystein Walle: " Tirsdag. En liten front kom inn rundt lunsj. Ingen oppgave. Mange har reist og gått via ferrata i Le Grand Bornand. En del har fløyet Glidturer. Mvh Ø"

Resultater    Hjemmeside Nordic Open


LEKKER BIL!

Topp HG pilot "Ollie" (Oliver Barthelmes) malt på VW Caravelle

(kilde: The Oz Report)
 

=NIMBUS=


MANDAG 19.06: NORDIC OPEN I ANNECY - DAG 2

Gyldig omgang kjørt, vinner svenske Erik Rehnfeldt. Beste nordmann Rolf Dale på 11. plass.

Resultater    Hjemmeside Nordic Open


FEM KJAPPE - FRODE GRAFF
(1. PL. FDL 2005 PG)

Intervjuserien med Topp ti FDL PG 2005 avsluttes med vinneren!

Har du noen favorittmåned mht XC flyving I Norge?
Jeg har nok aldri tenkt annerledes enn at alle sommer-månedene er gode for distanseflyging. Tror vel også at statistikken viser at sjansene for godtur er spredd fra slutten av april til begynnelsen av august.

Vårturer har sin sjarm med kontrasten mellom bare daler og snødekte fjell, mens turene senere på sesongen gir mulighet for kryssing av fjellpartier uten risiko for umulig retur i råtten vårsnø.

Satser du noe på pionerflyving ?
Det skulle vel være kjent blant mange at jeg har en drøm om å fly gjennom Jotunheimen. Ikke nødvendigvis på en dag, gjerne med en innlagt overnatting underveis - litt ordentlig villmarksflyging på sett og vis.

En annen meget ambisiøs drøm - nesten farlig å nevne den - er å fly fra østlandsfjord til vestlandsfjord, mer konkret fra Solbergåsen - med utsikt til Drammensfjorden, til Hardangerfjorden eller
Sognefjorden.

Betyr det noe/mye for deg å fly XC sammen med andre isteden for aleine?
Det er klart en fordel å kunne fly sammen med andre, og være flere til å finne løft. Men dessverre er det altfor lett å bli spredd selv om man har begynt å fly sammen. Jeg er nok heller ikke så flink til å vente på andre når jeg burde gjøre det (selv om jeg vel egentlig vet at den ventetida fort kan lønne seg senere på turen).

Jeg har også flydd endel konkurranse (og gjør det ennå), og synes det fort blir noe tett og stressende når det er for mange deltagere. Det gir liksom ikke helt den samme frihets- og frilufdtsfølelsen.

Fra hvilket startsted i Norge tror du sjansen er best for å klare å fly en
200 km+ fridistanse (pg)?

NOE av problemet med å skulle oppnå en 200km+-tur i Norge er at en normalt må fly over så mye ulike typer terreng - som skaper ulike metorologiske forhold (Atmosfære som gir bra flyvær i et terreng, gir ikke alltid godt flyvær andre steder)
Altså skulle et godt startsted hatt forholdsvis ensartet terreng i 200 km omkrets! Da er nok øvre Østlandet det beste tror jeg.

Bismo på varianter av vestavind er nok et godt tips, i og med at du kan få 50 ganske "lettkjøpte" kilometer i starten, tidlig på dagen.

Startsteder som Hjartdal og div. i Numedal og Hallingdal bør også ha poensiale for
turer som mer eller mindre følger øst for langfjella. Men det er mange muligheter; så da blir det sikkert ingen av disse som først gir en 200+.


Målsetninger for flysesongen 2006?
Gode flyopplevelser og skadefri sesong! Jeg må være realist, og innser at jeg nok ikke vil kunne satse på en gjentagelse av fjorårets 1. plass i FDL - har rett og slett ikke ferie nok til det i år. Men prikken over i-en ville være å få gjennomført Jotunheimkryssingen.
 
 

=NIMBUS=


SØNDAG 18.06: NM NYTT FRA ANNECY

SMS fra Øystein Walle: "NM-nytt. Har fløyet to turer i dag. En kort da oppgaven ble kansellert grunnet torden, og en hangtur nå på kvelden. Mye glidturer her, men folk har vært i lufta og drikker loggepils. God stemning! Hilsen Øystein"

Kanskje gutta lengter tilbake til årets Milslukern med blåtermikk og lange turer?
Hjemmeside Nordic Open


BILDER FRA MILSLUKERN

Vanja Eggesvik har lagt ut masse bilder fra Milslukern, klikk deg inn på "Galleri":
http://www.vanja-pia.com/


"LANG OG RÅ TUR"


...skrev tipser Sindre Hauglum til meg og jeg er enig! Bare så synd at Terje Johnsbråten ikke logger med tracklogg så vi kunne fått tatt enda bedre del i herligheta: Fra Sognal via Turtagrø og landing på Årdalstangen!

Loggboka - Terje Johnsbråten - 2006.06.05.

Turen tar et godt jafs av Jotunheimen men oppfyller såvidt jeg kan bedømme ikke kravene til gyldig kryssing: Pionerflyving - Jotunheimen
 

=NIMBUS=


FREDAG 16.06: LANG TEST-TUR !

Omega 7
er like om hjørnet. Chrigel Maurer tok seg en lang testtur med en av de aller siste protovingene: 247 km with the new OMEGA 7
 

=NIMBUS=


TORSDAG 15.06: SELVFLYVENDE PG - VIDEO

Arrangert?
http://www.papaventos.org/galeria/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=3

(Tips: Bjørn Hammer / Oz report)


RESULTATER MILSLUKER`N 2006

http://jetta.ellefsen.net/milslukern_2006/resultater_2006
 

=NIMBUS=


ONSDAG 14.06: FEM KJAPPE - PEDER SPERSTAD (6. PL. FDL 2005 PG)

Har du noen favorittmåned mht XC flyving I Norge?
Egentlig ikke men vårparten og tiden frem mot midtsommer ser ut til å være den beste tiden i lavlandet.
Flyr hvis jeg kan, bare det ikke er for kaldt. Har hatt fine distanseturer i Norge sent i oktober.

Satser du noe på pionerflyving ?
Ikke i den grad at jeg planegger for det. For meg er hver
distansetur pionerflyging og unik.

Betyr det noe/mye for deg å fly XC sammen med andre isteden for aleine?
Det aller hyggeligste er å fly sammen med andre. Det krever struktur og aktivt radiobruk. Det å tørre å vente på andre piloter som ligger lavere er nok vanskelig for de aller fleste piloter. Jeg tror muligheten for å fly langt er best ved å fly med andre.

Fra hvilket startsted i Norge tror du sjansen er best for å klare å fly en
200 km+ fridistanse (pg)?

Har ikke satt meg inn i 200 km+ flyging men Hjartdal og nordover er sikkert en god mulighet. Norddalen har oppnådd de lengste distansene og Aursjoen sør-vestover er også en fin-fin utfordring.

Målsetninger for flysesongen 2006?
Å ta tandemlappen og fly distanse med tandem.
 

=NIMBUS=


TIRSDAG 13.06: VIDEO AV KOLLISJON 

Kollisjon i Olu-Deniz mellom to PG`er: http://media.putfile.com/Collision---Olu-Deniz
 

=NIMBUS=


MANDAG 12.06: BLEMME!

Rotet det til under rapporteringen fra Milsluker`n, selvfølgelig var det Gunnar Sæbu som fløy lengste PG fridistanse både på dag 3 og under hele konkurransen, 141 km fra Vole og litt forbi Røros!

Dette er 4. lengste fridistanse med PG i Norge gjennom tidene. Gunnar er fra før  medlem i 100 Km Klubben og nå altså i tillegg inne blant topp 5.
Vi gratulerer!

Den gamle, ikke oppdaterte topp 5 oversikten.

Loggboka Gunnar Sæbu 2006.06.10.
 

=NIMBUS=


SØNDAG 11.06: MILSLUKER`N - DAG 3

Start fra Vole, fine forhold for XC mot Røros. Mange ble nådeløst skrellet av de første par milene i de krevende blåtermikkforholdene. De som klarte seg ble rikt belønnet, dess lengre man fløy østover dess bedre ble termikken.

          
           Ole Jonny Rønneberg og Magnus Eriksson
(©Frode Halse)


8 (?) PG over 100 km, to av dem nye medlemmer i 100km Klubben, vi gratulerer
Ole Jonny Rønneberg
og Magnus Eriksson !

Tom Salamonsen hadde dagens lengste PG distanse med 114 km, Jon Gjerde lengste med HG, 165 km?

Les Loggboka 2006.06.10. Nimbus og Loggboka 2006.06.10. XC for nærmere turbeskrivelser men vær tålmodig, pilotene er på vei heim og logger sikkert seint.

MILSLUKER`N - DAG 4

Igjen start fra Vole. Brutal blåtermikk. SV vind dikterte flyving på crossvind ned Gudbrandsdalen eller kryssing til Østerdalen på sørsida av Rondane. Minst tre (PG) valgte det siste og fikk lang gåtur etter å ha landet i Venabu området.

De fleste med meg tok Gudbrandsdalen. Vindstyrken gikk opp radikalt etter start slik at mange bustet etter kort distanse eller rett og slett ikke kom av gårde.

Egil Fonn sannsynligvis lengst med PG med 64 km til Frya. Olav Opsanger (HG) til Elverum, ca 180 km? Loggboka 2006.06.11 - XC

Resultater for Milsluker`n foreligger ikke ennå, og det kan drøye noen dager før de er kommer på Jetta Luftsportklubb

For PG ligger Rolf Dale og Gunnar Sæbu best an til å bli årets Milsluker, blant HG` ene Jon Gjerde.


                                    ************************************


Igjen har MILSLUKER`N vært en kjempesuksess med et ras av lange fridistanser og en flott atmosfære under hele arrangementet. MEN, det er svært ønskelig at hente-tjenesten oppgradres. Arne Hillestad gjorde en kjempejobb både på Rikssenteret og ute på hentekjøring men han trenger  forsterkning av 1-2 sjåfører under store arrangementer som Milsluker`n. Det skulle vært en sjåfør til men han trakk seg.
 

=NIMBUS=


FREDAG 09.06: MILSLUKER`N - DAG 2

Meget lovende fra morgenen av, termisk vind inn på start og hang/skrubart på Vole allerede kl 11. Lenticpreget himmel uten cumuluser, en "blå" dag.

         
          Tett i lufta utenfor start. Vågå sentrum og Vågåvannet i bakgrunnen.

Startvindet åpnet kl 12:15, startsirkel med radius 5 km som NC PG deltakerne kunne fly ut av etter kl 12:45. De hadde en "Race to nowhere" oppgave, første gang prøvd i Norge? Den gikk ut på å fly raskest mulig 60 km avgårde fra start i hvilken som helst retning.

Like etter kl 12:15 startet brorparten av PG`ene. De skrudde seg enkelt opp i god termikk. Kl 12:25 slo vinden brått over på V-NV og gjorde starting vanskelig og etterhvert umulig. Der stod vi ganske mange piloter med skjegget langt langt nede i postkassa! Noen få trumpet seg ut men nesten ingen av disse klarte å skru seg opp og dra på tur.

PG`ene som skrudde seg opp i første pulje opplevde minst to bølger der de kunne fly lange strekker i konstant løft.

Iallefall 4 PG klarte å fly forbi 60 km radiusen, Rolf Dale lengst med 115 km til Lillehammer. Rolf er fra før solid 100 km medlem, dette var hans tredje over 100.
Medlemmer 100 km Klubben

Nils Åge Henden
lengst av HG`ene med 124 km.

Sindre Hauglum (PG) måtte kaste reserva pga megasynk (?) og landet uskadd i trær.

Resultatservice for Milsluker`n kommer utpå kvelden på Jetta Luftsportklubbs nettside
 

=NIMBUS=


TORSDAG 08.06: MILSLUKER`N - DAG 1

Først kom sterk vestavind og "parkerte" de få som rakk å starte fra Vole, så kom regnet... Resten av deltakerne valgte da etterhvert å pakke sammen og dra ned fra start.

         

Fredrik Jensen
er blitt hekta på videofilming og intervjuer her Ronny Helgesen på start mens det ennå var solgløtt og tørt.
(©Frode Halse)

Like før startvinduet stengte (18:00) dro 4 PG`er opp og startet. De fløy ned dalen i retning Otta og fikk bittelitt termikkhjelp som forlenget sklituren. Bjørn Skarpås gled lengst og landet på ca 6,5 km og tar nok med det ledelsen i Milsluker`n!


NC HVITTINGFOSS I LOKALAVISA

Fløy høyt over sandsværbygdene

(Tips: Dag harald Hovind)


UFO? NEI, HANGGLIDER!

Wuffo mistakes hang gliders for UFO'S (The Oz Report)
 

=NIMBUS=


ONSDAG 07.06: FDL PG 2006 -STILLINGEN SÅ LANGT, FØR MILSLUKER`N !

Arne Kristian Boiesen
leder (221,6 km), fulgt av Nimbus (202,7 km) og Hans Olav Hole (180,0 km).

Som gammel "Oslo Hæng og Pæng" (OHPGK) pilot bare MÅ jeg påpeke at vi pr i dag finner 3 fra OHPGK i ledelsen og 5 blant de 10 fremste! Men dette kan snu seg raskt, ikke minst under Milsluker`n som starter i Vågå i morgen.


FDL PG 2006


RESULTATER NC HVITTINGFOSS

Resultater NC Paragliding 2006 - Hvittingfoss
 

=NIMBUS=


TIRSDAG 06.06: FEM KJAPPE - GUNNAR SÆBU (7. PL. FDL 2005 PG)

Har du noen favorittmåned mht XC flyving I Norge?
Ingen favorittmnd, men når dagene er lengst i juni og juli har jeg størst mulighet til å få til god flyging i Valdres. Logistikken blir også noe enklere når det ikke lenger er snø i fjellet og "fjellveiene" er åpnet.

Satser du noe på pionerflyving ?
Turer over "upløyd" terreng har en tiltrekningskraft når man drømmer seg vekk og planlegger. Jeg har mange ruter jeg ønsker å prøve meg på. Hovedsaklig fra Valdres og nordover. Kan nevne:
- Start i Valdres, fly nordover over Valdresflya/Jotunheimen.
- Start i Valdres, fly nordvestover mot mot Gausdal, da flyr jeg over Støler og fjell som jeg kjenner godt.
- Start Etnedal(høljarast)/Dokka, fly over spåtind-rondane-dovrefjell-trollheimen............... Det hadde vært noe det, stange i TMA til Værnes.

Betyr det noe/mye for deg å fly XC sammen med andre isteden for aleine?
Det betyr veldig mye. Av mine XC turer husker jeg helt klart best dem jeg har flydd sammen med venner. En tur flydd alene går fortere i glemmeboken. Man blir "modigere" og tørr å fly inn over øde områder når man er flere. Det er også viktig for meg å vite at man er flere mtp sikkerhet.

Fra hvilket startsted i Norge tror du sjansen er best for å klare å fly en
200 km+ fridistanse (pg)?

Hvilket startsted som er best, avhenger selvfølgelig av mange faktorer. Vær, Kontroll soner, hvor tidlig "fungere" starstedet, "vanlige" dalvinder osv. Det er helt klart at steder på Østlandet skiller skiller seg ut. Jeg tror de lange turene kommer der det vil bli prøvd mest fra.

Målsetninger for flysesongen 2006?
Topp 3 i NM er hovedmålet. Topp 40 i EM.
Mtp XC i Norge har jeg problemer med å sette noen mål da jeg rett å slett ikke har nok tid.
 

=NIMBUS=


MANDAG 05.06: MER BØVERDALEN!

Arne Kristian Boiesen
og Nimbus fløy i dag ei dristig direkterute mot Vågå fra Bøverdalen. Den har aldri vært flydd med PG før og muligens av bare en HG. Turen var en "Jotunheimenkryssing light", bokstavelig talt milevis unna kravene til godkjent kryssing men likevel en spennende tur i helt rå naturomgivelser. Flere detaljer i loggboka: Loggboka Arne Kristian   Loggboka Nimbus

De som fløy lokalt i Bøverdalen hadde også en uforglemmelig dag med generøse bobler og faktisk problemer med å komme seg ned! Werner  og Tor (HG) fløy inn til Galdhøpiggen.

Les mer ► Pionerflyving - Jotunheimen


NC HVITTINGFOSS - SISTE DAG

Etter to bust-dager ble det i dag heldigvis (for de langveisfarende) gjennomført en omgang. Resultatservice...?
 

=NIMBUS=


SØNDAG 04.06: BUST

2. dag i NC Hvittingfoss (PG) ga heller ingen omgang, det grodde igjen, dessuten ble det kapasitetsmessig problematisk å få så mange piloter ut fra nordstarten i løpet av startvinduet. 

BØVERDALEN

Topp lokal flyving i heftige skysug forhold, man kunne fly så lenge man orket, eller torde! Masser av HG og 6 PG.

Loggboka - Nimbus

=NIMBUS=


LØRDAG 03.06: BLÅSTE BORT

1. dag i NC Hvittingfoss (PG) blåste bort, ingen omgang i dag.

=NIMBUS=


FREDAG 02.06: JON PÅ XC TANDEMTUR

Hva gjør man ikke for å skape positiv blest om friflyving? Jon Gjerde gjorde iallefall en fin innsats i går, fløy på tur (HG) med fotograf!


Turen er dessuten (ifølge listene) både ny norsk og nordisk fridistanserekord for tandem HG. Vi gratulerer!

Gjeldende norske rekorder
Gjeldende nordiske rekorder


BISMO ER ÅPNET!

Lars Sletten og Egil Fonn åpnet i går ruta Bismo - Vågå for sesongen. Mer om denne begivenheten om noen dager....

Turene: Loggboka - Lars  Loggboka - Egil



GJEEESP! NOK EN TRELANDING

Treetop landing for paraglider
 

=NIMBUS=


TORSDAG 01.06: NY FRI FLUKT WEBSIDE

I dag lanseres Fri Flukt sin nye webside.
 

=NIMBUS=


ONSDAG 31.05: FLØY BRUCE TANDEM?

En i overkant drøy spøk å "stjele" en annens tracklogg? Sammenlign
denne turen ("vår" Loggbok) med Bruce Goldsmith sin tur (OLC Loggbok)!

(Tips: Morten Holo)


WEBLOG FRA RIKSSENTERET

Weblog fra Rikssenteret er nå aktiv.
 

=NIMBUS=


TIRSDAG 30.05: RIKSSENTERET HVOR DA?

I programmet for førstkommende helgs NC i Hvittingfoss er Rikssenteret v.h.a. en snedig fotomontasje plassert på Grøtterudstarten! Kanskje man håper at den generøse (lovlige) flyhøyden over Rikssenteret vil følge med?
J

NC Hvittingfoss - programmet


KROPPENS RESPONSER

Noen leste kanskje min forklaring i siste Fri Flukt på hvorfor man ofte får akutt trang til "bommelom" på start. Svaret var psykens innvirkning på fordøyelsesapparatet.
 
Børge Støylen
har sjekket sin egen puls under flyving og forklarer innsiktsfullt hvorfor pulsfrekvensen svinger som den gjør. Du finner artikkelen på hans flunkende nye blog side under "Paragliding - fight or flight?"

http://norwegianextreme.blogspot.com/
 

=NIMBUS=


MANDAG 29.05: FEM KJAPPE - ANDERS BÆRHEIM (2. PL. FDL 2005 PG)

Har du noen favorittmåned mht XC flyving I Norge?
Vårsesongen er knallfin i Norge. Noen av mine lengeste turer er flydd tidlig i sesongen. I slutten av april/mai har solen smeltet dalbunnene, mens fjellet fortsatt er dekket av snø. Dette skaper store temperaturforskjeller med mye god og kraftig termikk.

Satser du noe på pionerflyving ?
Har flydd litt i Jotunheimen og tror det skal være mulig å krysse hele fjellområdet på en god dag, f.eks fra Vest til Øst. Forsøker å finne tid til en slikt prosjekt hvert år.

Betyr det noe/mye for deg å fly XC sammen med andre isteden for aleine?
Liker aller best å fly sammen med andre. Det er sosialt og gøy å diskutere veivalg i luften. Å fly sammen øker også sjansen for å finne det beste løftet og muligheten for å fly fortere øker. Gleden av å lande sammen etter en lang distanse er ubeskrivelig, og hjemturen kan åpne for like utrolige opplevelser som selve flyturen.

Fra hvilket startsted i Norge tror du sjansen er best for å klare å fly en
200 km+ fridistanse (pg)?

Ringerudkollen, Solbergåsen, Hallingdal og Bismo har alle potensiale til å bryte 200km barrieren. De to første er vanskelig i begynnelsen pga høydebegrensningen, men det blir lettere etterhvert. Dagen må være god og piloten må tørre å frigjøre seg fra veier. Hjemturen begynner først når du står på bakken. Kun da går det langt.

Målsetninger for flysesongen 2006?
Flyr mest konkurranse så håper selvfølgelig å gjøre det best mulig der. Ellers hadde det vært gøy med noen virkelig lange distanser i Norge, gjerne fra nye uprøvde steder.

 

=NIMBUS=


SØNDAG 28.05: HJARTDAL, DOKKA, FRYA

De lengste fridistansene gikk lørdag fra Hjartdal, Dokka og Frya.

Fra Hjartdal perset Arild Flatland med 48,8 km.

Fra Dokka hadde Arne Kristian Boiesen og Edvard Hole dagens lengste PG turer med  84,4
km og 81,6 km.

Fra Frya fløy Arnfinn Markeng dagens lengste HG tur, 167 km til Åndalsnes. Går rykter om at Dag Ring fløy samme turen som Arnfinn.

De mest spesielle turene er de flydd nordover fra Dokka. Tøft og ikke vanlig rutevalg med PG!

Loggboka - 2006-05-27 XC
 

=NIMBUS=



LØRDAG 27.05: NC PG BONDALSEIDET

Omganger flydd 2. og 3. dagen, 4. og siste dag i morgen. Så langt ingen resultatlister å oppdrive på nettet, som vanlig ved NC arrangementer? Her er et stort forbedrings-potensiale! Litt info på Himmelseglaranes side.


FOR MYE HJELP!

"..Anders Bærheim landa i et 20 m høyt tre i Østerrike. Hjelpemannskap skulle få ned vingen og festet et tau i raiseren på PGen og i hengerkroken p en bil og dro til. D var den vingen.."

(SMS fra Svein Bjørneseth angående Anders sitt uhell i går  i PWC )

=NIMBUS=


FREDAG 26.05: NY SØRVENDT START I GAUSDAL

Stig Kampesveen
& co jobber med å lage helt nytt, sørvendt startsted i Gausdal, interessant som startsted for f.eks flyving nordover opp Gudbrandsdalen Se nyhets-spalten 24. mai-"Nytt flysted i Gausdal" i bloggen hans:
http://gausdal.blogspot.com/

=NIMBUS=


TORSDAG 25.05: SOMMER`N ER HER!

Sikkert sommertegn: Bussene på Riks-senteret i Vågå får sommerhjulene på! Det skjedde i dag, daglig leder Arne Hillestad stod for jobben.
Da er Rikssenteret på alle vis klart til innrykk av flykåte piloter!

Har vært på Rikssenteret et par uker og opplevd den elendigste mai måned på mange mange år, få flybare dager. Men slik har det også vært for resten av Sør-Norge. I Nord-Norge derimot har de fløyet den ene rekordturen etter den       
            Arne Hillestad (©Frode Halse)
andre.
                                                          
 
Er tilbake i Vågå ei uke før Milsluker`n, som i år går 8. -11. juni. Info om den kommer nok snart på Jetta Luftsportsklubb


"SUPER DELL" - SUPER EXIBISJONIST?

"Super" Dell Schanze (PPG) er på farten igjen, denne gang med lavtflyving kloss i motorvei midt i morgenrushet! 

'Super' Dell may have flown into new legal woes
 

=NIMBUS=


TIRSDAG 23.05: 214,2 KM FRIDISTANSE I EUROPA

Bruce Goldsmith
fløy 22. april en 214, 2 km fridistanse fra Gourdon til (nesten) Annecy. Dette er langt til å være i Europa! Klippet fra Paraglidingforum:"My longest flight in Europe ever! For the last half of the flight it was completely overcast also! Amazing day"

Paraglidingforum: Bruce G - Very long flight in France 22.04.06

Turloggen

(Tips: Svein Bjørneseth)
 

TAKK !

Igjen takk for alle oppmuntrende støtteerklæringer jeg har mottatt både under mitt lange fravær fra flyvingen og etter at jeg nylig kom i gang igjen.

Forrige flysesong var for meg en "nullsesong". Den inne-værende blir en mellomsesong uten de store ambisjoner, til det har venstrebeinet fremdeles for kort aksjonsradius.
En fridistansepilot som virkelig satser må være forberedt på å måtte gå i timesvis med PG-sekk i krevende terreng. Det nivået er jeg langt ifra nå men med fortsatt målrettet trening håper jeg å stille sterkere neste sommer.

I mellomtiden må jeg prøve å være fornuftig, legge lista lavere enn jeg pleier.

Lykke til med dine fridistanser!

 

=NIMBUS=


MANDAG 22.05:

INTERVJU - KJELL-HARALD NESENGMO`S “MAGIC” T/R REKORD!

Loggboka - Drevlandsaksla 18. mai 2006 - T/R på 60,1 km 

Loggboka - alle loggete turer fra Drevlandsaksla

 
Gratulerer med nordisk rekord i T/R for PG og takk for å ha brakt den tilbake på norske hender! Har du planlagt / ventet lenge på denne muligheten?

Helt siden jeg begynte med paragliding har jeg hatt øynene oppe for muligheten å fly langsetter Toven. Geir Vinje som var instruktøren min, snakket masse om at vi en gang skulle gjøre denne turen. Dessverre gikk han bort før vi fikk gjort det.

Jeg har hele tiden siden gått og ventet på at anledningen skulle by seg. Vind fra SØ med riktig styrke og gjerne litt ustabilt, kombinert med anledning til å gjøre det, er oppskriften som ikke altfor ofte lar seg følge. Jeg hadde et forsøk nøyaktig tre år tidligere (18. mai 2003), men den dagen var det for sterk vind og for ustabilt for meg.

Jeg måtte ta meg fri fra jobben denne gangen da jeg håpte på kanonforhold. Kanonforhold ble det og en tur jeg vil huske lenge. Jeg var ikke klar over at det var nordisk rekord før Ole Johnny sendte en SMS om kvelden. At det ble det, er en karamell jeg får suge på så lenge den varer.

 

Tovenfjellet ser ut til å kunne gi enda lengre T/R og fridistanser?

Helt klart. Man kan alltids strekke en slik oppgave i begge ender for å sette nye rekorder. Fjellet er slik at man på en dag som jeg fløy, kan ta en 40 km T/R oppgave (nesten) uten å skru ei eneste boble, men bare skli fram og tilbake på henget. Det er ikke konstant løft hele veien men man vil ha høyde nok ved å fly sakte i løftområdene og fort gjennom synk/null- områdene. Start og målpunktet kan godt tøyes ut over Vefsnfjorden. I Elsfjorden kan det bli verre da topografien er slik at vinden gjerne vil dreie og gå på langs av fjellet og fjorden. Dette blir først et problem om man kommer lavere enn toppen av fjellet. Når det i tillegg ikke er landinger eller vei langs fjorden, blir det skummelt når man må tråkke motvinds for returen.

For en fridistanse er det mer fristende å fly videre og ta siste bobla i Elsfjorden og drifte med den. Hvor langt man kan dra da, er opp til hver enkelts fantasi å vurdere. Retningen blir da etter hvert forandret til å fly medvinds i stedet for på tvers, slik at det blir relativt dårlig betalt for fridistanseligaen.

Vi er tynget ned av TMA over nesten hele Helgeland. I forhold til det kan Toven være en grei start på en lengre fridistanse.

 

Andre liknende flyprosjekter på gang?

Jeg har mange slike prosjekter (og så lite tid). Det gjelder å være forberedt på mange flyområder, slik at man kan benytte en ledig stund til det man anser som det mest gunstige med hensyn til forholdene den spesielle dagen.

De mest spennende er pionerprosjektet topplanding på Oksskolten, kryssing av Saltfjellet og Børgefjell. Det fine med Børgefjell er at vi er øst for TMA og kan sikkert fly stygglangt. Hemskoen er det at man får fort en dagsmarsj for å komme til vei om man skulle buste.

Et annet litt ”fjernt” prosjekt, er en trekant på 75km rundt Okstindene. Det synes i dag som noe i overkant av det som er mulig kan la seg gjøre, men det gjelder å se framover.


 
Du flyr nye Airwave Magic 4, første standard PG med tre linerekker i steden for fire. Hva er din erfaring så langt med dette konseptet sammenliknet med fire-rekkerne du har flydd før?

Det jeg la merke til på første turen var hvor flatt den svinger. Den har ingen tendens til å skyte fram og ned om du vrenger den hurtig inn i en sving, men roterer liksom rundt yaw- aksen. Nå har jeg ikke skrudd termikk sammen med andre, men jeg aner en forbedring i termikkskruing sammenliknet med det jeg har flydd før. Ellers kjennes den dønn solid ut. Selv med full speed, som for øvrig er ekstremt lett å tråkke, ligger den rolig og stabilt over hodet.

Når man legger inn ørene, kommer de rolig og må holdes inne. Slippes linen kommer ørene ut spontant, men med rolige fine bevegelser som om de ruller seg ut. Når det gjelder gli blir det spennende å fly sammen med andre i NC i Ørsta til helga. Topphastigheten er bare 55 km/t noe som kan virke lavt for final glide. Håpet er da at jeg kan starte før og slippe å skru der andre må?

Jeg tipper den er trimmet ned for at den skulle klare DHV- testen. Jeg flyr den med Ram-C seletøy og i teorien skal det holde mål. Teorien er at en 3-liners vinge har mindre motstand enn en 4-liners vinge. Det er 70 meter mindre liner totalt i forhold til om det skulle være 4 rader med liner. Dersom du tenker deg at du har 70 meter line hengende under seletøyet blir det lett å forstå at det har mye å si for ytelsen. Bruce Goldsmith som har designet vingen, har funnet en kombinasjon av handling, stabilitet og ytelse som etter mine vurderinger er unik for en serieklassevinge i dag. Jeg vil tippe at utviklinga går den veien for mellomstadievinger og konkurransevinger for alle produsenter, om de skal klare å følge med. Færre liner, mindre vinger med mer krumming som igjen gir høyere vingebelastning og høyere stabilitet ved høy hastighet.  
 

=NIMBUS=


SØNDAG 21.05: NY BALLONGHISTORIE

John Ninomiva flyr med 40 til 120 helium ballonger men det koster skjorta...
 

=NIMBUS=



LØRDAG 20.05: PWC 20. - 27. MAI I ØSTERRIKE

Anders Bærheim
er eneste norske deltaker, og har allerede lagt ut første rapport derfra på KKs webside.

Etter første PWC omgang (Brasil) leder Chrigel Maurer og Ewa Wisnierska i henholdsvis herre- og dameklassen, begge Advance piloter. Mac Para leder teamklassen.

PWC Seeboden/Millstättersee: http://www.dgfc.at/
 

=NIMBUS=



FREDAG 19.05: NY HINNØYAREKORD

Harstad-gutta tyner stadig mer ut av den krevende distanseflyvinga på kysten. I går fløy Lars Sletten imponerende 32 km fridistanse, ny Hinnøyarekord!
Egil Fonn
fløy respektable 24,5 km.

Lars forteller: "18. mai er vinden sørlig, og vi drar ut for å prøve oss på den (berømte) ruta i vesterålen. Etter turbulent knoting nede i ura kommer jeg meg opp, og klatrer til skybas på 1700 meter (Enormt høyt her i nord)
Drar nordover, og turen topper seg litt når jeg blir sugd 300 meter inn i en svart og fæl sky, jeg henger i B-linene i flere minutter før jeg kommer ut.
ZZZZZZZZZZZZZ         
            Lars Sletten
(©L. Sletten)      Slipper opp, og det samme skjer på nytt, Bstall leeenge,
før jeg ser bakken. så er det over og jeg fortsetter nordover. Turen ender etter 32 km da jeg møtte kraftig solgangsbris fra nord, enorm tur!

Egil var uheldig med syklusene på start og ble hengene etter, men 24.5 km er slett ikke værst!
Turene er logget, og bilder kommer på siden min snart !"

Loggboka Lars  Loggboka Egil

Lars fyller 20 år som HG/PG pilot i år, fotokavalkade om det i hjemmesidas nyhetsspalte.

Lars Sletten - flayhay.com
 

=NIMBUS=


TORSDAG 18.05: NY NORDISK TUR/RETUR REKORD

Har gått opp på Drevlandsaksla (Tovenfjellet) flere somre på rad for å forsøke meg på rekord i T/R, fjellet er som skapt for formålet. Aldri har det klaffet skikkelig med været.

I dag hadde Kjell-Harald Nesengmo dagen og fløy ganske så uanstrengt en T/R på 60,1 km på Tovenfjellet. Det er (med forbehold om godkjenning) NY NORDISK REKORD! Oppført som gjeldende rekord i listene er nemlig Jouni Makkonens 54.6 km fra 2003-09-07.
Slikt gleder en utflyttet Helgelendings hjerte!
Loggboka.
                                                                                                                                                                Kjell-Harald
(©Frode Halse)
(Tips: Are Utvik)


FEM KJAPPE - MIKAEL BENJAMIN ULSTRUP
(3. PL. FDL 2005 PG)

Har du noen favorittmåned mht XC flyving I Norge?
Har vel ingen bestemt favorittmåned. Mine flotteste turer er nok gjevnt fordelt over juni og juli.

Satser du noe på pionerflyving ?
Har ingen spesielle målsetninger her, men det er alltid gøy å fly spesielle turer. Geir Dyvik har planer om å fly innover mot Finse, en tur som ikke er flydd før(?). Jeg kommer nok til henge meg på om muligheten byr seg.

Betyr det noe/mye for deg å fly XC sammen med andre isteden for aleine?
Det er alltid gøy å kunne fly en lang tur sammen med andre for så å lande på samme jorde. Av en eller annen grunn har jeg stort sett flydd mye alene, men det er absolutt en fordel å kunne fly sammen med andre. Et av målene for sesongen er å bli flinkere til dette.

Fra hvilket startsted i Norge tror du sjansen er best for å klare å fly en
200 km+ fridistanse (pg)?

Bismo har vist seg som et meget godt utgangspunkt. Blir ikke overrasket hvis dette blir startsted for den første 200 km+ med PG. Starte på Bismo og fly 200 km østover til Sverige hadde vært en drøm.

Målsetninger for flysesongen 2006?
Først og fremst håper jeg at jeg får mange fine opplevelser og at jeg utvikler meg som pilot. I tillegg håper jeg på å kunne flytte XC-persen min litt lengere. Jeg kommer også i år til å tilbringe store deler av sommeren i Vågå. Og her er det fortsatt mange ruter jeg ikke har prøvd meg på. Øverst på ønskelisten står kanskje det å fly ned Romsdalen. Ellers så håper jeg å kunne hevde meg i FDL. Nivået blir bare høyere og høyere for vert år så det blir spennende å se hvem så stikker av med trofeet.

OBS Mikaels flotte T/R på 41,5 km fra Voss sist mandag
 

=NIMBUS=


ONSDAG 17.05: BONDALSEIDET - NORDFJORDEID

Roy Almestad
fløy i dag Bondalseidet - Nordfjordeid. Ruta er på 4-5 mil og aldri fløyet før med PG (eller HG?). Bra jobba!
Turen er ennå ikke logget.

(Tips Svein Bjørneseth)

Turen er nå logget


TØFFE TAK

Dårlig flyvær over nesten hele landet i dag men i Vågå ordner det seg som regel :-) Sterke forhold med over-utvikling som la en demper på XC lysten, les Loggboka for flere detaljer.

Nimbus etter dagens utladning, ulastelig antrukket i PG-bunad: 17.mai bånd på hjelmen!
(©Frode Halse)





HIPP HURRA FOR 17. MAI !

I dag er det lov å la det flyte over med nasjonalisme! Vi kan glede oss over at vår sesongsbeste PG fridistanse pr i dag er lengre enn svenskenes.
(Loggboka - Børre Midtlien - 104,6 km)
 
Hvis dette fungerer som en "rød klut" på søta bror, ja så var det meningen!

=NIMBUS=


TIRSDAG 16.05: TO NYE PG BLOGGER

http://www.trondsen.org/

http://pgberg.blogspot.com/  


FORSVARSMINISTEREN FLØY HANGGLIDER SIMULATOR


"På søndag 7. mai fikk klubblokalet til Bergen Hanggliding og Paragliding Klubb (BHPK) fornemt besøk. Selveste forsvarsministeren, Anne-Grete Strøm-Eriksen, og hennes adjutant oberst Gjermund Eide som faktisk har gått på hangglider kurs, tok turen innom. Anne-Grete storkoste seg i simulatoren og med litt veiledning landet hun noen få meter fra spotten.

Bakgrunnen for hendelsen var Forsvarsministerens offisielle besøk i Espelands leiren (Sivilforsvarsleir hvor BHPK har klubblokale) på søndag og den pågående produksjonen av kreftfilmen som er spunnet rundt mine siste 6 år med kreft. En film om kreft og det å leve relativt godt med kreft, ispedd heftige flycener og BHPK sin kamp for bedre rammebetingelser.

Under opptakene snakket Forsvarsministeren varmt om BHPK og  
 Otto Baste og forsvarsministeren
(©Otto Baste) hangglidersporten.
(Anne-Grete var tidligere den ledende AP politikeren i Bergen og var byrådsleder før Monica Mæland (H) overtok etter sist kommunevalg.)

Mvh Ot2, fortiden med gratis kost og losji på Haukeland Sykehus."


(Tips: Werner Johannessen)


=NIMBUS=


MANDAG 15.05: 102 KM FRA BRANSTADKAMPEN (HG)

Helga blåste bort distansemessig, kun ett unntak: Bjørn Joakimsen (HG) fløy 102 km sørover fra Brandstadkampen på lørdag, landet på besteforeldrenes gård!

Loggboka


MER NOSTALGIA


Mer nostalgia bilder fra Svein Bjørneseth: "...spesiellt sekvensen med Cutaway var spennende å se på live :-) Dette ble gjort over flyplassen i Hovdebygda med ca 150 meters høydeforskjell.Bra det funka :-) "

Nostalgia 1990 ++
 

=NIMBUS=


SØNDAG 14.05: 100 KM+ FRIDISTANSE

Oppdatert medlemsliste og turer totalt liste. Medlemsantallet er nå 28, turantallet 38.

Hans Olav Hole
har laget en videosnutt fra forrige søndags 100 km x 4:
"En dag i 100"
 

=NIMBUS=


LØRDAG 13.05: PIONERTUR AV GOD GAMMEL ÅRGANG

Svein Bjørneseth har lagt ut bilder fra pionertur i 1994


"PARAGLIDERREKORDEN GLAPP"

Sindre Hauglum prøvde seg sist mandag på en FAI trekant på 68 km som fullført ville gitt nordisk rekord. Rekordforsøket fikk flott presseoppslag

Loggboka


=NIMBUS=


TORSDAG 11.05: KART MED HØYDEBEGRENSNINGER

Sjekk ut IPPC - Internet Pilot Planning Centre , og ikke minst AIP Norway-delen der du finner høydebegrensningene rundt flyplassene.
(Tips. Dag Harald "Hulken" Hovind)

For å finne ut av høydebegrensningene i hele Norge bruker jeg PC-programmet SeeYou med innlagt luftromsbegrensningskart.

Et annet program med samme funksjon er
MaxPunkte 4.7. (Tips: Ole-Halvard Smetbak)

NAK Shop selger tre ICAO kart som tilsammen dekker hele Norge. De er også greie for å lære seg høydebegrensningene men er fra 2000 og ikke helt "up to date".

Noen som ellers vet av elektroniske kart over Norge, med høydebegrensningene? Dette burde være aktuellt for mange XC piloter.
 

=NIMBUS=


ONSDAG 10.05: "TOMB RAIDER" ?

Første tur i Loggboka fra Kina: Ming Tombs, Beijing

 

=NIMBUS=


TIRSDAG 09.05: NY KONGE AV HALLINGDAL

Knut Røvang og Nimbus har delt Hallingdal-rekorden i fridistanse med sine turer
fra Liagardane (Ål) til Gulsvik
og har kunnet smykke seg med tittelen "Konger av Hallingdal"!
Knut fløy sin tur på -90 tallet, jeg min i 2004.
Kun min tur finnes i Loggboka, den ble målt til 63,4 km: Loggboka-Gammel Kongetur Hallingdal


I dag fløy Leif Inge Dokken samme ruta og videre sørover nesten helt fram til skianlegget på Norefjell! Det er ca 8 mil, en solid forbedring. Dermed er  Leif Inge den nye suverene Kongen av Hallingdal. Vi gratulerer!

Turen, som ennå (kl 20:00) ikke er logget, vil ved godkjenning gi ham ledelsen i FDL 2006 PG

Leif Inge Dokken
(©Frode Halse) 

Kl 22:30: Turen er nå logget: Loggboka - Ny Kongetur Hallingdal - 75,0 km

Turen er forresten også personlig rekord. Leif Inge fikk gjort mye på en dag!                                                                       
                                                         
                                                      
FEM KJAPPE - ARNE KRISTIAN BOIESEN (5. PL. FDL 2005 PG)


Har du noen favorittmåned mht XC flyving I Norge?
Min favoritperiode er i juni/juli-skiftet. Hva jeg har erfart, er at de bedre dager i sesongen er rundt denne perioden. Godt løft og ikke så utsatt for mye vind som i vår-halvdelen av sesongen. Det er også denne perioden jeg har følt at jeg også er i den beste "formen", hvor teknikken har blitt trent opp og jeg er mentalt forberedt på lange distanser.


Satser du noe på pionerflyving ?
Ikke slik at det er et mål for meg å fly først over et visst område eller topplande. Akkurat på dette område har jeg ikke den store konkurransesansen. Men det vil ikke si at jeg ikke satser på spektakulære krysninger av fjellområder. Det er også mange områder i Jotunheimen som ikke er "befløyet"!

Betyr det noe/mye for deg å fly XC sammen med andre isteden for aleine?
Å fly sammen med andre har, etter min mening, noen klare fordeler; lettere å finne termikk og løftområder, sikkerhet og ferdighetsmessig, samt et sosialt spekter.

Men det kan også ha negative konsekvenser på hastigheten og rutevalg. Det er lett å bli en sau på slep, hvor du ikke tar valg etter dine egne instinkter. Men med forberedelser og samarbeid, kan man klare å hente ut det positive uten at det går utover kvaliteten på flygingen.
For å kunne krysse 150km og 200km tror jeg man kan gjøre det mye lettere med en samkjørt gjeng på 2-3 stykker, som har et klart felles mål og vet hvordan man må jobbe sammen.


Fra hvilket startsted i Norge tror du sjansen er best for å klare å fly en
200 km+ fridistanse (pg)?

Et slikt spørsmål må et min mening kombineres med vindretning. Sør-vestlig vindretning mener jeg Bismo har store potensialer, og har også vist det gjennom en rekke lange turer. Ruten jeg har tenkt er langs Finndalen og Jøndalen, deretter krysning av Gudbrandsdalen over Grimsdalen nord for Rondane, deretter flyging NØ retning sør for Tolga for å unngå Røros TMA, men nord for Femunden.

På NV/V retning tror jeg Vole og Bismo er to gode alternativer. Fly melkeruta nedover Gudbrandsdalen. Det viktige på en slik rute er krysning av platået mellom Gudbrandsdalen og Atnadalen/Østerdalen. Jeg mener man kan tjene mye på å krysse så langt nord som mulig. Det gir en rettere rute, og man kommer unna evt. solgangsbris fra Mjøsa. Ofte ligger det skygater gående sør for Rondane som kan benyttes. Fordelen senere vil bli at man kommer over i et veldig bra termikkområde når man nærmer seg Rendalen. Et annet alternativ er å starte i nærheten av Bjorli og kjøre en lang melkerute nedover Gudbrandsdalen med en krysning før Ringebu over til Østerdalen. Fordelen her at man kan få fort lagt unna mange mil hvis man skjenner terrenget, men det negative er solgangsbrisen som kan komme lengre opp i dalen enn forventet.

Målsetninger for flysesongen 2006?
Jeg vil lære meg å fly bedre i fellesskap. Fredrik Jensen, Tom Salamonsen, Mikael Ulstrup og jeg har planlagt lagflyging denne vinteren og kommer til å bruke tid på å få til dette. Mye ligger på det mentale planet og god forberedelse.

Jeg liker ikke å sette empiriske mål lenger, da jeg vet det kan gå uheldig ut. Men må vel være ærlig å si at Norgesrekorden i fridistanse skal være mulig å slå, med riktig forhold, godt samarbeid, forberedelser og en god porsjon flaks!
En deklarert tur-returdistanse jeg snuser på er Vole-Horrungen/Bismo tur-retur. Det vil med andre ord si en distanse på over 80 km og nordisk rekord.

En tur jeg har tenkt mye på i vinter og vil prøve å få gjennomført i løpet av sesongen, er en krysning fra Dugurdsmålkampen, over Glittertind og deretter sørover mot Fagernes. Grunnet sen startvindu på den nordvente Dugurdsmålkampen, ser jeg ikke bort fra å prøve krysningen fra Bismo, hvis dagen tillater det.

Til slutt:
Jeg tror en god distansepilot er en som forbereder seg på så mange områder som mulig. Er det noe man vet man er svakere på kan god forberedelse hjelpe i mange situasjoner. Utstyrsmessig mener jeg at til fridistanseflyging i Norge at dagens beste DHV 2-vinger har mer enn nok. Vi flyr i tøffe områder og det sikkerhetsmessige aspektet kan være noe man setter pris på.

 

=NIMBUS=


MANDAG 08.05: ØYER VAR STEDET!

Øyer (Kråbøl)
er en XC-perle spesiellt på våren og forsommeren. I går tok "gamlegutta" pluss A.K. Boiesen (alle OHPGK) turen dit fra Oslo. Veldig disig og tildels treg termikk (unntatt noen 6-7`ere) men XC ble det!
Hans Olav, Roar, Arne Kristian og Børre M (fra Lillehammer) fløy over de magiske 100, Børre aller lengst med 104 km. Det gjenstår bare logging og kontrollering av turene for alle fire før vi kan slippe jubelen løs, fire nye 100 km Klubben medlemmer!



Hans Olav & Edvard Hole-Børre Midtlien-Frode Halse-Roar Skuggedal-Øyvind Bratberg-Arne K. Boiesen


Edvard landet ved Otta på ca 7 mil, Øyvind tok feil av dalførene (disen!) og havnet oppe i Heidal på ca samme distanse?
Jeg tok sjansen på innersving via Haldorpiggen etter Otta, den funker "alltid" men altså ikke da jeg passerte. Arne Kristian fikk løft på den før meg. Shit happens. 
Alle som fløy yttersving opp mot Sel lyktes.

Det ble dyrt å komme seg tilbake til Øyer (maxitaxi) men alle var enige i at det var verd det!

Loggboka - XC 2006.05.07


MER ENN FILM

Jan Richard Hansen
kan mye mer enn å lage fine pg-videoer! I går fløy han 74 km fra Solbergåsen. Loggboka



ØYHOPPING!

Tøff "øyhopping" av Svein Bjørneseth: Loggboka
 

=NIMBUS=


LØRDAG 06.05: FRA ØYER

Flere lange HG-XC derfra i dag, Trond Olsen lengst med 131 km til Lesjaskog.


FRA SOLBERGÅSEN

Thomas og Bjørn Skarpås fløy nordvestover til Numedalen mens Mads Nygård fløy nordover til Sigdal og fikk lengste fridistanse på 53,7 km. Det var også pers for ham. Loggboka-Mads


...MEN SVERIGE LEDER

Årsbeste svenske fridistanse har Janne Järnesjö med 84,1 km (Loggboka) Da er det bare en ting å gjøre for oss...fly lengre!


FINE FOTO

Fine foto fra siste dagers flyving på Bondalseidet:
http://www.himmelseglarane.com/nytt/nytt.htm

(Tips: Bjørn Brudevoll)
 

=NIMBUS=


FREDAG 05.05: PRIVATE VÆRSTASJONER

Samling av private værstasjoner:
http://home.online.no/~ainaost/ver/norske.htm

(Kilde Jan Richard Hansen - diskusjonsstreng Sky Forum)
 

=NIMBUS=


TORSDAG 04.05: ENDELIG...

Svein Harald Hansson
fløy 49 km fra Ringerudkollen i dag. På tide med skikkelige XC nå, det har vært en stusselig flyvår! Loggboka



LØSNINGEN PÅ "HVOR ER DETTE 5-2006"

Helt rett svar er Sør-Mesna og Nord-Mesna. Tettstedet ved dem heter Mesnali, derav Mesnalivannene som mange sier.

Andre varianter på navnene finnes. Pål Tore Sveen svarte: "Du ser Lortholmen og Turven. Eller nord-og sør-Mesna er også brukte navn på vatna. De ligger iallefall ved Mesnali"

Oppgaven ble lagt ut kl 09:53. Allerede kl 10:12 mailet Kenneth Karlsen meg første rette svar, tett fulgt av Dag Harald "Hulken" Hovind ett minutt seinere. Close race!

Andre som svarte rett: Stig Kampesveen, Arne Kristian Boiesen, Bjørn Hammer, Pål Tore Sveen, Andreas Fredborg, Mikael Ulstrup, Viggo Kristiansen, Knut Jørgen Koller, Tom Salamonsen, Kenneth Bunes, Bjørn Hammer og Werner Johannessen.

Hele fotoet ("Den Store Rekordjakten")



DET VAR EN GANG ET VELDIG STORT RC MODELLFLY

Hjerteskjærende oppfølger til gårdagens video: Download Model B52 Crash Video

(Tips: Marius Sveen)

Gærne RC-amatører sier du? Det har også skjedd i skala 1 : 1
Download full size Crash Video

 

=NIMBUS=


ONSDAG 03.05: VELDIG STORT RC MODELLFLY

Model Airplane (Oz Report)
 

=NIMBUS=


TIRSDAG 02.05: HVOR ER DETTE 5-2006

Helt ny bakgrunn i overskrifta. Denne gangen er nok gjenkjennelsesfaktoren liten, litt hjelp må til: Fotoet er tatt sørvestover på en veeeldig lang fridistansetur!
Hvilke "tvillingvann" er det som passeres her?

Svar sendes til meg.




FIN PRESSEDEKNING

Vårslepp i Olderdalen
fikk fin pressedekning i Framtid i Nord, se faksimile HER



FEM KJAPPE - BJØRN SKARPÅS (4. PL. FDL 2005 PG)

Har du noen favorittmåned mht XC flyving I Norge?
April/mai, liker den friske vårtermikken i norge, og den klare lufta vi har da.

Satser du noe på pionerflyving ?
Jeg ser på all flyging som pionerflyging, ser det som ganske umulig å klare å fly 2 identiske turer, så for min del er alle turer pioneerturer....

Betyr det noe/mye for deg å fly XC sammen med andre isteden for aleine?
Jeg liker både alene og sammen med andre. Bl.a det som er fint å være flere er at det blir mye enklere å fly, men bakdelen er at det blir mye vanskeligere å få haik hjem igjen....

Fra hvilket startsted i Norge tror du sjansen er best for å klare å fly en
200 km+ fridistanse (pg)?

Det må nå være startene som hører til Rikssenteret og fly til Sverige nå som reglene angående CTA skal håndheves ved konkurranseflyging. Men jeg er usikker på om en får godkjent rekord hvis man lander i Sverige, så kanskje ikke rikssenteret er noe bra heller?

Målsetninger for flysesongen 2006?
Få til skikkelig rotasjon på helikopterforsøkene mine!

 

=NIMBUS=


MANDAG 01.05: MØKKAHELG!

Elendig flyvær de fleste steder. NC i Dimmelsvik ble totalbust. Lite og beskjeden flyving landet over, unntatt i Troms. Helgas vinner ble Vårslepp i Olderdalen der to av dagene egnet seg til XC.

Egil Fonn
fløy også i dag lengste distansen, 21,9 km. Loggboka
 

=NIMBUS=


SØNDAG 30.04: TREG START

Sesongens første NC PG omgang ennå ikke "airborne", to første dager kansellert.
Klippet fra KK`s nettside: " NC Dimmelsvik 2006 - Lørdagen var det fint vær men mye vind som kanskje skulle minke, folk ble fraktet til start med helikopter og biler. Det ble etterhvert klart at det ikke ville bli flybart og dagen ble kanselert.
Søndag var det varmere men fortsatt mye vind og overskyet. En mulighet som ble vurdert var å dra til Øystese men det var ikke bra der heller."



PARATOUR MEXICO 2006


Jan Richard Hansens siste paravideo er ute og som vanlig er det et topp produkt. Egenkomponert stemningsfull musikk, fin kameraføring og oppfriskende taktomslag!

http://www.epizoom.com/Video/Mexico2006.wmv
 

=NIMBUS=


LØRDAG 29.04: VÅRSLEPP I OLDERDALEN
                                                      (TROMS)


Klaff med været for pilotene i Olderdalen.
Egil Fonn
lengst i dag med fridistanse på
21,6 km
.
Loggboka   Bilder fra treffet

I samme området: